Bakandan, fındıkta desteğin ürüne verilmesi istendi

Bakandan, fındıkta desteğin ürüne verilmesi istendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) organizasyonuyla TOBB’a bağlı 365 oda ve borsa başkanı ile 61 sektör meclis başkanının katılımıyla düzenlenen TOBB Ekonomi Buluşması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda oda-borsa başkanları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi.

Karadeniz Bölgesi'ndeki oda ve borsalar adına söz alan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, pandemi süreciyle ilgili sektörlerin taleplerini ve çözüm önerilerini Bakan Albayrak'a anlattı.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kovid-19 salgını sürecinde Bakan Albayrak'ın attığı adımlarla sıkıntılı sürecin en az hasarla geride bırakılacağını ve yeniden büyüme sürecine girileceğini söyledi.

TOBB olarak ilk günden itibaren kenetlendiklerini, sorunların tespiti ve çözülmesi için gereken katkıyı verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, sahadan aldıkları bilgileri hızlı şekilde hükümete ilettiklerini, Bakan Albayrak'ın büyük kısmını sonuçlandırdığını dile getirdi.

Bu süreçte bankacılık sistemini harekete geçiren kredi paketlerinin devreye sokulduğunu, Kredi Garanti Fonu'nun kefalet kapasitesini ikiye katlandığını, vergi-SGK ertelemeleri, kısa çalışma ödeneğiyle işletmelerin önemli bir yükten kurtarıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, dinamik bir sürecin başarıyla yönetildiğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da "Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin bir şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. Bu üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir dönem olacak" dedi.

Albayrak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel ekonomiye ağır bir darbe vuran Kovid-19 salgının etkisinin gün geçtikçe azaldığına dikkati çekerek, her gelen verinin normalleşmeye daha da yaklaşıldığını somut bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Sürecin ekonomimize olan etkilerini de gidermek için devreye aldıkları Ekonomik İstikrar Kalkanı ile sanayiciye, çalışana, esnafa bütün vatandaşlarımızla bu süreçte adeta bir koruma kalkanı sağladıklarını dile getiren Albayrak, özellikle Kovid-19 sonrası döneme en iyi şekilde hazırlanmak için yoğun bir mesai harcadıklarını söyledi.

Toplantıda daha sonra her bölgeden bir oda-borsa başkanı bölge sözcüsü olarak bölgedeki iş dünyasının talep ve önerilerini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a anlattı. Karadeniz Bölgesi'ndeki oda-borsalar adına söz alan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu şunları söyledi:

"340 bin ton iç fındıkla ihracat rekoru kırılacak. Yüzümüzü güldürecek önemli bir rakam. Fındığın sürekli iyi para etmesi bölgenin kalkınması konusunda önemlidir. Hep üzerinde durduğumuz bir konuyu tekrar iletmek istiyorum. Alan bazlı destek yerine verim ve kaliteyi artırmak için ürün bazlı desteklerin verilmesi talep edilmektedir."