2022’DE 4-T, 2-S TOPLANTILARI…

 

1926 ile kuruluş bakımından ülkemizin en eski örgütleri arasında olan Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon’un tarihten gelen misyonunu dikkate alarak yöresinde ve bölgesinde yaptığı çalışmalarla sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki pozitif katkılarını 2022 yılında da sürdürecektir.

 

Borsamızın iştigal ettiği ürünler arasında fındık ticareti ile ilk sırada yer almaktadır. Bunun da etkisiyle yaklaşık 20 yıldan beri üretiminden tüketimine kadar olan tüm aşamalarda sektörle ilgili verim ve kalite ile ticareti arttıracak çalışmalara öncülük ettik, etmeye de devam ediyoruz.

 

Fındıktaki çalışmalarımızı tek cümle ile özetleyecek olur isek, sahip olduğumuz 740 bin hektarlık bahçelerde yılda ortalama 700 bin ton değil, bunun 2-3 katı, 2 milyon ton fındığı da üretip, ihracatımızı da artırarak yılda 2 milyar dolar yerine 4-5 milyar dolar döviz kazanmaktır hedefimiz.

 

Her ne kadar fındık gibi altın sarısı bir dünya ürünün üretiminde olmasa da ticaretinde büyük pay sahibi olsak da, borsa olarak kalkınma hareketini bir bütün kabul ettiğimiz için faaliyetlerimizi ilgili ve yetkili kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çeşitli alanlarda sürdürmekteyiz.

 

2020’de “4X4 Karadeniz Toplantıları” olarak başlattığımız organizasyonu 2021’deki salgın nedeni ile askıya almıştık. Bunları yeniden 2022 yılı ile birlikte, “4-T, 2-S” sloganı ile Tarım, Ticaret, Turizm, Teknoloji ve de Sanat-Spor alanlarında düzenli aralıklarla yıl boyu panel-forum şeklinde uluslararası, ulusal ve yerel katılımlarla organize edeceğiz.

 

Amacımız ve hedefimiz kalkınmayı bir bütün kabul ederek, herkesin ve her kesim ile işbirliği içinde öncelikle ve özellikle üretim odaklı bir zihniyet oluşturarak uygulamaya koymaktır.

 

Gerçek manada kalkınmayı hedefleyenlerin temelinde de bu düşünce ve çalışma şekli olması gerekiyor.

 

2022 yılını geçmişteki her alanda üretime öncelik veren çalışmalarımızdan da destek alarak daha geliştirecek adımlar atacağız. Hep birlikte çalışacak, hem birlikte üretecek, hep birlikte kazanacağız.

 

Mutlu ve sağlıklı bir yıl geçirmek dileğiyle

 

Sebahattin ARSLANTÜRK

Meclis BAŞKANI