AVRASYA İŞBİRLİĞİ İLE GELECEĞİ KAZANMAK…

 

Birleşik olmanın ötesinde, iç içe geçmiş iki kıta olan Avrupa ile Asya’nın bu konumu en iyi ifade eden tek kelime olan AVRASYA’nın Trabzon’da ÜNİVERSİTE ile bir araya gelip mükemmel bir birliktelik oluşturması gerçekten takdire değerdir.

Rumeli bölümü Avrupa’da, Anadolu ile Asya’da yer alarak AVRASYA gerçeği ve kelimesinin içini tam olarak dolduran Türkiye, tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde yer alan, kadim şehri Trabzon ile de bu birlikteliğe ayrı bir özellikle katmaktadır.

Bu nedenle AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ismini de, içeriğini de bu nedenle çok önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu vesile ile 10 yıl önce böylesine bir anlam ifade eden AVRASYA ÜNİVERSİTESİ’ni kurup bugünlere getiren, katkıda bulunan herkesi başta Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız olmak üzere takdir ve tebrik etmek lazım.

Türkiye ve onun “T”si olduğunu kabul ettiğimiz Trabzon için AVRASYA’nın kültürel, sosyal ve ekonomik bakımdan önemi çok büyüktür. AVRASYA coğrafyasındaki ülkelerin Türkiye için tarihten gelen bağları başlı başına bir farklılıktır.

Başta Rusya ve Uzak Doğu’dan komşu olan Çin olmak üzere AVRASYA’nın sosyo-ekonomik önemini arttıran ülkelerin de Dünya düzenindeki etkisi ve yetkisi de ayrı bir önem arz etmektedir.

İşte bu gerçekler göz önüne getirildiğinde Anadolu üzerinden Kafkasya ve Orta Asya ülkelerine lojistik bağlantısı olan Trabzon da kurulu bulunan AVRASYA ÜNİVERSİTESİ’ni çok önemsemek, üniversitenin de bulunduğu konumun çok önemli olduğunun farkına varması gerekecektir.

Trabzon Ticaret Borsası olarak özet olarak bu gerekçelerle önceliği ARGE dediğimiz araştırma ve geliştirme ile yenilikçi düşünceler anlamına gelen inovasyon faaliyetlerine vererek AVRASYA ÜNİVERSİTESİ ile işbirliği içine girip, bunu resmi bir protokole bağladık.

Borsamızın işlem hacminin büyük kısmını teşkil eden fındık ve onu izleyen çay başta olmak üzere dış ticarete konu olan ürünleri de baz alarak teori ile pratiği birleştirip kalıcı ve uzun vadeli insan ile ekonomik yatırımı hedefleyen bu işbirliğinin herkes ve her kesim için yararlı sonuçlar vereceğine inanıyoruz.

Bu işbirliği bir başka deyişle, her zaman ifade edilen ve önerilen “ÜNİVERSİTE-SANAYİ TİCARET İŞBİRLİĞİ”nin de en güzel tezahürlerinden birisi olması için hep birlikte çaba göstereceğiz.

Sebahattin ARSLANTÜRK

Meclis Başkanı

HAZİRAN 2020