HEP BİRLİKTE YENİLEMEK GEREK…

Yenilik her daim gereklidir.

Ancak bunu geçmişe göz atıp, geleceğe bakarak planlı ve programlı bir şekilde yaparsak gereklidir.

Aksine “saldım çayıra Mevlâm kayıra” mantığı ile hareket edilir ise, yani hesapsız ve hedefsiz yola çıkılırsa, bunun adına “yenilik” demek hiç ama hiç doğru değildir.

Bu konuda verebileceğimiz çok örnekler var. Ama, Trabzon Ticaret Borsası olarak, yenilediğimiz web sayfasındaki ilk yazımızda örnekleyecek olur isek, bunu işlem hacmimizin büyük kısmını teşkil eden fındıkta yapmamız doğru olur.

İşte 2019 ürünü fındık…

Toplama işlemi tamamlandı. Kurutma az da olsa sürdürülüyor. Ama pazara ise akın akın fındık geliyor. Yani en büyük hareket alım-satım da oluyor.

Her ne kadar serbest piyasa koşulları uygulanıyor olsa da, devlet yine kıyısından köşesinden TMO eliyle piyasada. Hem de Fiskobirlik destekli.

Piyasa TMO’nun açıkladığı 16.5-17.00’lık fiyatların etrafında oluşuyor, bazen iniyor, bazen çıkıyor.

Öyle veya böyle fiyatlar ortalama 15 TM civarlarında oluşuyor.

Bu durumda 2019 ürünü fındığa çok yönlü bakmamız gerekiyor.

Birincisi fiyat 3 dolarlar civarındaki fena değil…

Rekolte geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla ve 800 bin ton civarında o da fena değil…

Randıman derseniz son yılların en kaliteli ürünü dallardan toplandı. Randımanın 50’nin altına indiği yerler çok azalmış.

İşte böyle bir tablo ortada iken, 2019 ürünü fındığı bir dönüm noktası kabul ederek hareket etmek, gelecekte Türkiye’nin içeride ve dışarıda bu üründen kazanımlarını arttırması demektir.

Bunun için sektör ile ilgili herkesin, her kesimin, her kuruluşun birlikte hareket ederek, 2023 için hedefe koyulan 5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirmeye katkı sağlaması gerekir.

Üretimin arttığı, kalitenin yükseldiği, ihracatın katlandığı bir Türkiye fındık sektörü oluşturmamız ve de bunu kalıcı, sürdürülebilir hale getirmemiz için 2019 ürünü bir gösterge olmuştur.

Daha doğrusu gerçeği herkesin, hepimizin görmesi gereken bir tabloyu fındık bize sunmuştur.

Şimdi bizim hep birlikte yapmamız ve devletin de buna öncülük etmesi gereken hareket tarzı, bir araya gelmektir. Bir araya gelerek, daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok satıp, daha çok kazanmaktır.

Hem de hep birlikte…

Eyyüp ERGAN

Yönetim Kurulu Başkanı