Başkan Ergan ‘Başkanlar Konuşuyor’ programına katıldı

Başkan Ergan ‘Başkanlar Konuşuyor’ programına katıldı

Dünya Gazetesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde gerçekleştirilen "Başkanlar Konuşuyor" programında 81 ilin oda ve borsa başkanları Dünya Web TV’nin konuğu oluyorlar.

81 ilin iş dünyası temsilcileri ve oda başkanları programda Handan Sema Ceylan, Vahap Munyar ve Hakan Güldağ ile sohbet ederek, Türkiye’nin nabzını tutuyorlar.

Bu hafta video konferans yönteminde gerçekleştirilen programa Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu katıldı.

Başkan Ergan özellikle pandemi sayesinde tarımın değerinin daha iyi anlaşıldığını, Türkiye’de resmi kayıtlara göre 720 bin hektar fındık dikili alanı bulunduğunu ve 750 milyon kilo fındık üretimi yapıldığına vurgu yaparak şunları söyledi:

Bu dönüm başına ortalama 100 kilo demektir. Amerika’da 275 kilo. Fındığı yeni yapan ülkeler var. Gürcistan’da Azerbaycan’da 250 kiloların üzerine çıktı. Biz hala bu kadar üretimdeyiz. Onun için borsa olarak harekete geçtik. Trabzon’da 60’a yakın örnek bahçe yaptık. Bir örnek bahçemizde tahminim 400 kilonun üzerinde verim alacağız. Bu gelişmeyi sağlarsak toplamda 1,5 milyon ton fındık üretir hale geleceğiz. Gelir de en az 4-5 milyar dolara çıkar. Somonda 1 milyar dolarlık ihracatı geçmeye başladık. 2023 yılı için 2 milyar dolarlardan bahsediliyor. Bu hızlı büyümeyi fındıkta da yapmalıyız. “

Fındıkta ihracatın yüzde 48’i Trabzon’dan…

Fındığın işlendiğini ancak işlenmeden satıldığı yönünde eleştiri aldıklarını ifade eden başkan Ergan “Ezme de, çikolata için de ihraç ediyoruz. Çikolatayı kendimiz de yapıyoruz. Trabzon Türkiye’de fındığın yüzde 8’ini yapıyor ama ihracatın da yüzde 48’ini gerçekleştiriyor. Türkiye’nin en büyük ihracatçı firmaları bizim ilimizde. Bizim sanayicilerimiz. Birçoğunu entegre ederek satıyorlar” dedi.

En büyük sorunlardan birinin yaşlanmış fındık bahçeleri olduğuna dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, bir farkındalık yaratma adına birçok yeni bahçeler yaptıklarını ifade etti. Başkan Ergan önümüzdeki yıllarda Ortahisar Belediyesi ile ortak yapılacak Çay ve Fındık Adası Projesini de hayata geçireceklerini belirterek şöyle devam etti:

“100 yaşında bahçelerimiz var. Bu bahçelerin yenilenmesi açısından önemli çalışmalar yaptık. Tüm bahçenin sökülmeden gençleştirilmesi konusunda önemli adımlar attık, üreticilerimizle toplantılar gerçekleştirdik. Ortahisar Belediyemiz ile birlikte ortak bir çalışmamız var. Çay-Fındık Adası projesini hayata geçireceğiz. Aynı zamanda bu proje ile Agro turizmi de yapılmış olacak.”

Dünya Fındık Haftası her yıl kutlanacak…

Eyyüp Ergan, ilk defa Trabzon Ticaret Borsası olarak geçen yıl başlattıkları Dünya Fındık Haftası’nın bundan böyle her yıl Ağustos ayının ilk haftasının Dünya Fındık Haftası olarak kutlanacağına karar verildiğini ve bunun tescilinin de alındığını söyledi. Ergan, bu yıl Sakarya’da açılışı gerçekleştirilecek etkinliklerin Trabzon’da hatta tüm Türkiye’de kutlanabileceğinin de altını çizdi.