Borsamızdan Trabzonspor’a destek

Borsamızdan Trabzonspor’a destek

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu tarafından Fenerbahçe maçı sonrasında kamuoyunda Trabzon ve Trabzonspor'a yönelik yer alan eleştiriler ve yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenlenerek ortak bildiri okundu.

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Mahmut Ören’in başkanlığında yapılan toplantıya, Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan ve yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Mahmut Ören tarafından okunarak kamuoyuna ilan edilen bildiride şu görüşlere yer verildi:

“Bu sezon şampiyonluk yarışında bulunan iki kulübün başkanı ve yöneticileri futbol ortamını germiştir. Trabzonspor ve Fenerbahçe arasındaki tamamen sahada kalmasını arzu ettiğimiz ancak iki tarafta da maalesef var olan küçük bir holigan kesimin zaman zaman zarar verdiği uzun yıllara dayalı rekabet ortadadır. Tüm bunlara ek olarak, yakın geçmişte büyük bir travmatik olay yaşayan hakem Halil Umut Meler'in maç boyu devam eden yanlı ve basiretsiz tutumu yaşanan olayların tuzu biberi olmuştur.

Sahaya yabancı madde atılmasını, bazı taraftarların sahaya girmesini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Ancak müsabaka boyunca özellikle rakip futbolcuların tahrik ve provokasyonlarını da objektif bir şekilde değerlendirmek gerekir. Sonuçlarını tasvip etmesek de rakip oyuncuların tahrikleri bu sürece sebep olmuştur.

Müsabaka sonrası yazılı ve görsel medyada ya da sosyal medyada Trabzon şehri ve Trabzonspor camiasına yönelik acımasız, mesnetsiz ve büyük çoğunluğu iftira mahiyetindeki karalama kampanyasının kabul edilmesi mümkün değildir. 100 yılı aşkın bir futbol kültürüne sahip olan Trabzon şehri, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Trabzonspor taraftarı, 2 sene önce ulusal ve uluslararası medya tarafından örnek gösterilen unutulmaz bir şampiyonluk kutlaması gerçekleştirmiştir. Bazı kesimler tarafından amaçları ne olduğu belli olmayan, küçük bir kitle bahane edilerek bu kadar topluluğun üzerine zorla yapıştırılmaya çalışılan suni algıların aksine şehrimize ve camiamıza yöneltilmeye çalışılan haksız suçlamaları, iftiraları ve karalamaları asla kabul etmiyoruz. Trabzonspor camiası olarak, başta Türkiye Futbol Federasyonu ile futbolun paydaşlarını, futbolun ruhuna aykırı davranan kişileri kim olursa ya da hangi kulüpte olursa olsun temizlenmeleri için göreve davet ediyoruz. Bu kapsamda TFF, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın da görevlerini sağ duyu ile yapacaklarına inandığımızı belirtmek istiyoruz."

Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan da Trabzonspor camiasının bu yaşananları asla kabul ve tasvip etmediğini belirterek; "Trabzonspor camiası olarak içimizde sorunlarımız olsa da dışarı çıktığımız zaman tek yumruk halindeyiz. Siyasetçisinden iş insanına, sanayicisinden tüccarına her türlü Trabzonlu Trabzonspor'un hakkını savunmak için her şeyi yapacaktır. Trabzonspor Kulübü Başkanı olarak şunu söylüyorum üzerine basarak; Trabzonspor sahasında olan olaylardan dolayı cezayı hak etmiştir, ceza alması gerekir. " dedi.