TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / TEK DALDA, OCAKTAN FAZLA FINDIK VAR.
TEK DALDA, OCAKTAN FAZLA FINDIK VAR.
22 Mayıs 2018 Salı 10:08 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trDünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini sağlayan ülkemizde, bahçelerdeki geleneksel ocak sisteminin yerini almaya başlayan tek dal uygulaması verimi arttırıyor.

Borsamız tarafından 2202'de Kaliteli Fındık adı altında başlatılan ve 2013'de yaşlı bahçelerin sökülerek yerlerine farklı dikim sistemlerinin tercih edilmeye başlandığı Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma ile hayata geçirilen projeler başarılı oluyor.

2013-2014 yıllarında Trabzon'un genelinde tamamına yakını tek dal ve ikili sistem ile yeniden dikilen 63 bahçenin tamamına yakını fındık vermeye başladı.

2016 ve 2017 yıllarında özellikle tek dal sistemi ile dikilen bazı bahçelerdeki ağaçlar fındık vermişti. Bu yıl bahçelerin büyük kısmında fındık çotanakları oluştu.

Projeye katkı sağlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü'nün sorumlu ziraat mühendisi Erdal Yığcı,örnek bahçelerde yaptıkları sayımda tek dal sistemi ile dikili olanların  7-8 dallı ocaklardan daha verimli ve kaliteli olduklarını tespit ettiklerini bildirdi.

Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Karakaya mahallesinde tek dal sistemi ile dikilen bahçenin sahibi Adnan Kılıç, yeni sistem verim ve kalitenin arttığını, bahçelerin bakımı ile toplama işleminin daha kolaylaştığını belirterek, üreticileri eski yaşlı bahçelerini söküp tek dal dikmeye davet etti.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da, yaptıkları projelerle özellikle Ünye'nin doğusunda kalan ana üretim bölgesindeki bahçelerin yaşlılık sorununu sektörün gündemine taşıdıklarını belirterek, "Sektörle ilgili tüm kurum ve kuruluşlar bahçelerin yenilenmesi ve farklı dikim sistemlerinin tercih edilmesi konusunda hem fikirler. Artık devletin 2015'de söz verdiği gibi konuya el atması ve bu yönde  destekleyici politikalar oluşturması gerekiyor. Arazi toplulaştırılması, yaşlı bahçelerin sökülmesi, tek dal sisteminin tercih edilmesi bunların başında geliyor" dedi.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr