TTB, TGC ile verim ve kaliteyi üreterek artırmak için işbirliği yapacak

TTB, TGC ile verim ve kaliteyi üreterek artırmak için işbirliği yapacak

Trabzon Ticaret Borsası ile Trabzon Gazeteciler Cemiyeti başta tarım ürünleri ve özellikle de fındık olmak üzere her alanda üretimi arttırma adına toplumsal bilinç oluşturmak için işbirliği yapacaklar.

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ve Genel Sekreter Nazlı Genç’in TGC Başkanı Ersen Küçük’ü ziyaretlerinde basının iletişim gücünden yararlanarak üreticileri bilinçlendirmek, dolayısı ile üretimi arttırmak için teşvik amaçlı organizasyonlar düzenlenmesi kararlaştırıldı.

TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, 2003 yılında Kaliteli Fındık Projesi ismi ile Trabzon’da fındık üretimini arttırmak için üreticileri bilinçlendirmeye yönelik proje uygulamaya başladıklarını hatırlatarak, “Fındık alanlarının sökülmesinin söz konusu edildiği bir dönemde, borsa olarak bugünleri görerek üretim ve verimin arttırılmasına çalışıyorduk. En büyük destekçilerimizden biri de Trabzon basını idi. Yerel basının güçlü olduğu Trabzon’da üreticilere ulaşmanın en sağlıklı yollarından biri de basının gücünden yararlanmaktır. Bu yolda bize büyük katkı sağlandı, sağlanmaya da devam ediliyor” dedi.

Geçmişte TGC ile birlikte basın mensuplarını teşvik etmek amacıyla ortak basın yarışması da düzenlediklerine dikkat çeken Arslantürk, “Fındık ticaretinin yüzde 50’ye yakın kısmını elinde bulunduran Trabzon’da üretimi de 65 bin hektar alanda ilk etapta 40-50 bin tonlardan 100 bin tona çıkarmalıyız. Bunun için sadece Trabzon’a değil, Türkiye’ye örnek olan projeler de uyguluyoruz. Bunun için basının desteği çok yararlı ve önemli” dedi.

TGC Başkanı Ersen Küçük de, kalkınmanın temelini oluşturan üretimin her alanda arttırılmasına basın olarak destek vermenin görev ve aynı zamanda da vatandaşlık borcu olduğunu vurgulayarak, “Bilinçli üretici oluşturmak, üretimi arttırmak için, meslektaşlarımızın da sektörü iyi bilmesi gerekiyor. Bunun için borsa ile yapacağımız işbirliğini çok önemsiyoruz” dedi.