TOBB’nin 80’inci Mali Genel Kurulu Yapıldı

TOBB’nin 80’inci Mali Genel Kurulu Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ankara’da yapılan 80. Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Oda/Borsa Başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi.​ Genel Kurula TOBB Delegeleri olarak Meclis Başkanımız Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, Başkan Yardımcımız Mikbir Hakan Canbakal ve Genel Sekreterimiz Nazlı Genç katıldılar.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu genel kurulda yaptığı konuşmada ekonomide başlatılan yeni politikaları desteklediklerini, kamuda tasarruf paketini de olumlu karşıladıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un odalar ve borsaların emekleri ve gayretleriyle reel sektörün hizmet merkezi haline geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu birliğin dünyanın örnek aldığı bir yapıya dönüştüğünü dile getirerek, bunların el birliği, gönül birliği ve akıl birliğiyle başarıldığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

 "Bir konu var ki bizleri üzmeye devam ediyor. Tüm bu mücadelenin liderlerini vize kuyruklarında bekletiyoruz. Özel sektörün kanaat önderlerinin dış temaslarını kolaylaştıralım ki yolumuz açılsın. Dolayısıyla oda, borsa camiamızın da yeşil pasaportu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Her zaman reel sektörün yanında duran sizden bu konuda müjdeler geleceğine inanıyoruz."

TOBB’nin 80’inci Genel Kuruluna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli sabotaj girişimlerine rağmen Türkiye'ye kazandırılan TOGG'un ne kadar stratejik bir hamle olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını vurgulayarak, elektrikli araç piyasasının son bir yıl içerisinde çok büyük bir ivme yakaladığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tasarruf kültürünü ve verimliliği artırmak için talimat verdiğini ve ekonomi yönetiminin bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptığını ifade etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül takdim töreni sırasında yeşil pasaporta ilişkin ise, "Bu 20 yıllıklar bizi çok heyecanlandırdı. Bu heyecan sebebiyle de pasaport olayını Dışişleri Bakanı'mızla da görüştük. İnşallah yaklaşık 365 yanılmıyorsam oda-borsa başkanlarına bu yeşil pasaporttan verilecek. Hayırlısı olsun. Görevde oldukları süre içerisinde yeşil pasaportu kullanma imkânına sahip olacaklar." dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise, başta temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri olmak üzere, vatandaşların ve dürüst çalışan tacirin mağdur olabileceği ve piyasa dengesiyle ticari akışın olumsuz etkilenebileceği sektör ve ürünlerle ilgili yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB üyesi 58 kişiye "Hizmet Şeref Belgesi" takdim etti.