Sakarya Ticaret Borsası heyeti, Trabzon’da örnek bahçeleri gezdi

Sakarya Ticaret Borsası heyeti, Trabzon’da örnek bahçeleri gezdi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile işbirliği protokolü imzalayan Sakarya Ticaret Borsası (STB) heyeti Trabzon’daki örnek bahçeleri gezdi.

TTB’nin Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında 2014 yılında Yomra’nın İkisu mahallesinde kurulan ve son budamalarla tek gövde sistemine indirilen Ömer Ustaömeroğlu’na ait bahçede incelemelerde bulunan STB heyeti adına açıklama yapan Meclis Başkanı Avni Uçar, TTB’nin başlattığı ezberi bozan çalışmanın artık herkesim tarafından örnek alındığına dikkat çekerek, “Ben 3 yıl önce bu bahçeyi gezmiştim. Bugün gördüğüm ve aradan 5 yıl geçmesine rağmen dekarda 200 kilo verime ulaşılan tablo sevindiricidir. Bizde Sakarya olarak bu konuda detaylı çalışmalar yapacağız. Fındık gibi tek kuruş ithal girdisi olmadan ülkemize 2 milyar doları aşkın döviz kazandıran bir üründe verim ve kaliteyi arttırırsak, herkes kazanacak, Türkiye kazanacak” dedi.

Heyet üyeleri daha sonra bu yıl ücretsiz olarak dağıtılan 7 bin Yomra Sivrisi fındık fidanlarının 5x5 olarak tek gövde şekliyle dikildiği bahçelerde de incelemeler de bulundu.

Heyet üyelerine TTB Başkanları Sebahattin Arslantürk ve Eyyüp Ergan ile Fidan Dikme ve Budama organizasyonun sorumlusu Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin bilgiler verdiler. Mustafa Şahin, tekniğine uygun dikilen ve büyüme sürecinde gereken ihtimamın gösterildiği tek gövde ile dikilmiş bahçelerde yerine göre dekarda 300 ile 500 kilo arasında verim alınabildiğine dikkat çekti.