İMECE-2024 Toplantılarına Çarşıbaşı’nda devam edildi

İMECE-2024 Toplantılarına Çarşıbaşı’nda devam edildi

Borsamız tarafından fındığın en büyük düşmanı olan kahverengi kokarca zararlısı ile ilaçlı mücadele için İMECE-2024 adı altında yapılan toplantılar devam ediyor.

Çarşıbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi salonunda yapılan toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan bundan 20-25 yıl önce bölgede 90 bin ton fındık üretildiğini ancak bunun son yıllarda 35 bin tonlara gerilediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

 “Türkiye’de fındıktan 2-2,5 milyar dolar arasında gelir elde ediyoruz. Bu net gelirdir ve sizin ülkeye olan katkınızdır. Bunu neden 4-5 milyar dolar yapmayalım. Trabzon’da 64 bin hektar dikili fındık alanımız var. Ama biz 35 bin ton fındık elde ediyoruz. Ama öyle üreticimiz var ki 300 kg fındık yapıyor. Fındıkta verim ve kaliteyi arttırma adına diyoruz ki; fındığı ne kadar kaliteli üretirsek dünyada bizimle kimse yarışamaz. Burada konumuz kahverengi kokarcanın verdiği zarar. Zararı sadece fındığa değil. Mısıra, fasulyeye, salatalığa kısacası her türlü sebze ve meyveye de zarar veriyor. Bunlar bizim emeklerimiz. Bunlar boşa gitmeyecek.

Çarşıbaşı Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öztürk de kokarcanın önünü kesmek adına herkesin seferber olduğunu belirterek, Ziraat Odası olarak muhtarlar ve çiftçilerle birlikte bu zararlı ile mücadeleyi başarı ile tamamlayacaklarına inandıklarını söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdür yardımcısı Okan Aksu da kokarca zararlısı ile tek başına mücadele etmenin mümkün olmadığını ve herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade ederek, “Bunun dünyada örnekleri var. Süreci aşmışlar ama tek başına mücadele yöntemiyle aşılmamış. Herkesin üzerine düşmesini yapması lazım. Mücadele hem kimyasal hem de biyolojik olarak devam edecek. 7 Haziranda ilimizde de samuray arıcığının salınımı olacak. Her ilçede feromen tuzaklarımız var. Ama öngördüğümüz Ortahisar, Akçaabat, Çarşıbaşı ve Yomra’da arı salınımı yapacağız. Tabi bu tarihten önce de ilaçlama yapılmaması gerekiyor.  “ diye konuştu.

Çarşıbaşı Tarım ve Orman İlçe Müdürü İlhami Gurtaran da zararlı ile nasıl mücadele yapılacağı konusunda bilgiler vererek, mücadele etmenin sadece tarımsal üretimimizi korumakla kalmayacağını aynı zamanda çiftçilerimizin geçimini de güvence altına alacağını ifade etti.

Toplantıda daha sonra ücretsiz olarak dağıtılmak üzere zirai ilaçlar ile ilaçlamada kullanılacak ekipman Çarşıbaşı Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öztürk’e Meclis Başkanımız Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Okan Aksu ve Çarşıbaşı Tarım ve Orman İlçe Müdürü İlhami Gurtaran tarafından verildi.