Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı Eğitimini Tamamladılar

Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı Eğitimini Tamamladılar

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), İŞKUR ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) arasında imzalanan Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı Yetiştirme Programı protokolü kapsamında eğitimlerini tamamlayan 20 kursiyere sertifikaları verildi.

Sertifika törenine Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İŞKUR İl Müdürü İbrahim Büyük, Arsin OSB Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, davetliler ve kursiyerler katıldı.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan TTSO ve İŞKUR’u böyle bir projeye katkı sağladıkları için tebrik ettiğini belirterek “Gençlerimiz çok yetenekli. Bunu yaptıkları çalışmalarda da gösterdiler. Kendilerini tebrik ediyorum. Firmalarımız bu imkandan kesinlikle faydalanmalıdır” dedi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, ülkemizin dış ticaret potansiyelini geliştirmek için uzman kadroların yetiştirilmesini amaçlayan Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı programı kapsamında 20 kişinin katıldığı ilk seminer grubunun eğitimlerini tamamladığını belirterek, programın amacının şehrimizdeki istihdamı ve girişimciliği canlandırmak olduğunu söyledi.

Hacısalihoğlu, ihracata yönelik çalışan tüm firmalara Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı istihdam etmeleri çağrısında da bulunarak, “Ürünlerimizin en karlı şekilde hangi ülkelere ihraç edebileceğimizi analiz edecek yetenekte uzmanlar yetiştirdiğimize inanıyorum. Bu imkândan tüm firmalarımızı faydalanmaya çağırıyorum” dedi.

İŞKUR İl Müdürü İbrahim Büyük de günümüzde bir malı üretmenin yetmediğini, pazarlamanın da çok büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından bazı kursiyerler çeşitli ürünlere yönelik hazırladıkları sunumları takdim ettikten sonra sertifikalarını aldılar.