Trabzon Turizm Konseyi Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Trabzon Turizm Konseyi Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Trabzon'da turizm konusunda daha verimli çalışmaların yapılması amacıyla Turizmin Tek Elden Yönetilmesi Projesi doğrultusunda kurulan Trabzon Turizm Konseyi'nin genel kurul toplantısı yapıldı.

Genel kurula Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan, TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, turizm konusunda faaliyet gösteren dernek temsilcileri ile sektör paydaşları katıldı.

Toplantıda konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu turizme yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verirken şu ifadeleri kullandı:

"Turizm, şehrimiz için çok önemli bir sektör. Özellikle 2000'li yılların başlarından itibaren Trabzon'un yakaladığı ivme ve gerçekleştirdiği büyük atılım takdire şayan. Turizm anlamında Trabzon Türkiye'nin çok önemli illerinden biri haline geldi. Şehrin idarecileri olarak turizmin doğru yönlendirilmesi yaşanan sorunların minimize edilmesi anlamında ortak çatı oluşturma fikri konuşuluyordu. Sayın valimizin riyasetinde Ticaret ve Sanayi Odamız, Belediyelerimiz ve diğer paydaşlarımızla birlikte Trabzon Turizm Konseyi vücut buldu. Trabzon'da çok önemli altyapılar oluşturuldu ancak ciddi eksikler var. Şehrimizi daha cazip hale getirmek, kalma sürelerini artıracak çalışmalar yürütüyoruz."

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, il genelinde destinasyon yönetimi, tanıtma ve pazarlama faaliyetlerini koordine etmek, turizm sektöründe sağlanan yerel, ulusal ve uluslararası kaynakların etkin kullanımı ve turizmin tek elden yönetimini sağlamak amacıyla oluşturulan Trabzon Turizm Konseyi'nin çalışmalarına 2020 yılının Mart ayında başlandığını belirterek şunları söyledi:

"İlimizi ekonomik ve sosyal olarak güçlendirecek, gelişimini sağlayacak en önemli sektör turizmdir. Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan, aynı zamanda bölgenin imparatorluk başkenti olarak ön plana çıkmış Trabzon, Tarihi İpek Yolu'nun da önemli ticaret merkezlerinden biri olarak tüm dünyada bilinmektedir. Tarihi, doğası, denizi ve zengin kültür varlığıyla ülkemizin hatta dünyanın en güzel destinasyonlarından olan ilimiz, birlikte yaptığımız çalışmalarla inşallah hak ettiği en iyi konuma gelecektir.. Yapılan bütün çalışmaları tek bir çatı altında toplayıp, ortak bir hafıza oluşturmak, birlikte ortak hedefler belirleyip turizmi yönetmek istiyoruz. Bu amaçla, şimdiye kadar yapılan bütün çalışmaları topladık, konusunda uzman arkadaşları istihdam ettik, güçlü ve kurumsal bir yapının ilk adımlarını atmış olduk. Genel Kurulumuzda yer alan kurum kuruluşlar ve STK'lerın destek ve önerileri ile zaman içerisinde kurumsal yapıyı daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz."

Konuşmaların ardından Trabzon Turizm Konseyi'nin yapısı ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verildi. Toplantının son bölümünde turizm paydaşları da görüşlerini açıkladı.