KTÜ’de 'Düşünden Gerçeğine' Projeleri yarıştı

KTÜ’de 'Düşünden Gerçeğine' Projeleri yarıştı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TTM) tarafından teknoloji ve inovasyon odaklı ‘Düşle-Tasarla-Gel’ sloganıyla yola çıkılan “Düşünden Gerçeğine Proje Pazarı” etkinliği KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Bölgemizde 16. kez düzenlenen ve ilk kez bu yıl uluslararası projeleri bölgemizde misafir eden Teknoloji Transfer Merkezi,Trabzon’da inovasyon odaklı projelerin gençlere ilham olması ve hayata geçmesi amacına hizmet ettiklerini dile getirdi.

Borsamızın değerlendirme, organizasyon alanında projelerin hakem değerlendirmelerinin yapılması ve sponsoru olarak aktif olarak yer aldığı proje etkinliğine KTÜ Rektörü Prof. Dr.Hamdullah Çuvalcı, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, akademisyenler, proje ekibi uzmanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

KTÜ Rektörü Prof.Dr. Hamdullah Çuvalcı burada yaptığı konuşmada 10-15 yıldır böyle bir ekosistemin olduğunu belirterek, “Rektörlük olarak bizim en büyük sorunlarımızdan biri öğrenciler kendi aralarında bir araya geliyorlar elektrikçi, bilgisayarcı, makineci, malzemeci hocam biz bir ekibiz bize yer verin. İnanın onlara mekan bulamıyoruz. Bu heyecan ve bu gençlik olduktan sonra bizim sırtımız yere gelmez. Akademisyen hocalarımızın danışmanlığında bu işler daha da güzel oluyor elbette. Bu tür projelerin yapılması çok önemli” dedi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Çuvalcı’nın projeye destek veren kurum-kuruluşların temsilcilerine plaket takdim etmesinin ardından Akademik kategorisinin yanı sıra bu yıl projeye dahil edilen Öğrenci/Mezun/Girişimci kategorilerinde teknoloji ve yenilik odaklı projelerin değerlendirildiği etkinlikte dereceye girenlere belge ve ödülleri verildi.