Başkan Özer’den 19 Mayıs Mesajı

Başkan Özer’den 19 Mayıs Mesajı

Meclis Başkanımız Nevzat Özer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Özer mesajında, tarih sahnesinden çıkarılmak istenen bir milletin, yeni bir devletin yeniden ayağa kalkıp şahlanış için Mustafa Kemal’in Samsun’dan Anadolu’ya çıkışının tarih kitaplarındaki kaydı olan 19 Mayıs 1919’un Türkiye Cumhuriyeti için çok ama çok önemli olduğunu belirterek, “19 Mayıs’ta yakılan meşale 105 yıldır hiç ama hiç sönmedi, sönmeyecek” dedi.

Özer mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Bugün, bağımsızlık ve özgürlük tutkusu yok edilmek istenen bir milletin ayağa kalkış ve yeni bir devlet kurmak için harekete geçtiği gündür. Onun için sadece Türk Milleti için değil, özgürlük ateşine muhtaç dünya halkları için de 19 Mayıs 1919 tarihi asla unutulmayacak gündür. Mustafa Kemal ve milli mücadele kahramanlarının başlattığı hareket herkes, her ülke tarafından örnek alınmaktadır. Atatürk, bu tarihi gündeki anlayışı gençlere emanet ederek Türkiye’nin geleceğini garanti altına almıştır.

Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk; Onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz” diyerek yaptığı mu emaneti, Türk gençleri hiçbir zaman unutmamış ve unutmayacaktır da.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk başta olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.