Türk iş insanları Soçi’de yapılacak olan Türk Ürünleri Fuarına davet edildi

Türk iş insanları Soçi’de yapılacak olan Türk Ürünleri Fuarına davet edildi

Soçi İşadamları Birliği Başkanı Vadim Pavlovich Levchenko, TTSO’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelerek görüş alış verişinde bulundu. Levchenko, Türk iş insanlarını 27-28 Nisan tarihleri arasında Soçi’de düzenlemeyi planladıkları Türk Ürünleri Fuarına davet etti.

Levchenko’nun TTSO’daki ziyaretine ve ardından düzenlenen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan da iştirak etti.

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, ziyaret nedeniyle Vadim Levchenko’ya teşekkür ederek, “Her iki tarafında karşılıklı kazanacağı bir ticaret hattının kurulması için çalışmalar yürütülüyor. Trabzon ziyareti ve bu konudaki çabaları nedeniyle de Sayın Levchenko’ya teşekkür ediyorum” dedi.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi de Ukrayna - Rusya savaşı sonrasında Rusya’nın Avrupa ile ortaya çıkan durumu nedeniyle ürünlerinin birçoğunu Türkiye’den alması gerektiğinin altını çizerek, “Orada potansiyel var. Bu potansiyeli de Türk iş dünyası olarak değerlendirmek istiyoruz. Fuarın bu konuda yararlı olacağını düşünüyorum. Hızlı hareket etmemiz lazım. Fırsatları değerlendirmek gerek. Ayrıca sağlık turizmiyle ilgili de çalışmalarımız olacak” ifadesini kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan da Soçi-Trabzon hattındaki ticaretin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalara destek verdiklerini vurgulayarak, katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Levchenko, Soçi ve Trabzon’un ilişkilerinin çok eskiye dayandığını ve eski hareketli günlerine dönmesini çok istediklerini belirterek şöyle konuştu:

“27-8 Nisan’da Soçi’de Türk ürünlerinin tanıtılacağı bir fuar düzenlemeyi planlıyoruz. Bu fuarla ticari ilişkileri yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz. Fuara sadece Soçi’den değil, Krasnodar, Stavrapol, Rostov ve Kuzey Kafkasya bölgesinden de iş insanlarını davet edeceğiz. Rusya piyasasında çok fazla Türk ürününe ihtiyaç var. Bir diğer önemli konu da Soçi-Trabzon hattında deniz taşımacılığının yeniden başlamasını sağlamaktır. Gemi seferlerini eski haline getirebilirsek önemli bir sorunu çözmüş olacağız. Bir diğer önem verdiğimiz konu da Soçi’de bir Rus-Türk Ticaret Evi açmaktır. Her türlü ticari faaliyetin yürütülmesi, işadamları arasında bağlantı kurulması bu yapı üzerinden devam ettirilebilir.”

Toplantıda daha sonra katılımcı olan firma yetkilileriyle görüş alışverişinde bulunuldu.