Türk çayına dış talep arayışı

Türk çayına dış talep arayışı

Dünyanın en natürel çayları arasında gösterilmesine rağmen, dış talep noktasında yeterli ilgiyi bulamayan Türk çayına talebin arttırılması için çalışmalar yapılıyor.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile Of Ticaret ve Sanayi Odası (OFTSO)  arasında  “Türk Çayının Yurtdışı Tanıtımı ve İhracatının Arttırılması” için işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

Konu ile ilgili olarak TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile Of TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Saral’ın başkanlığında Çay Sanayicileri toplantıda bir araya geldi.

Trabzon’da üretim yapan firmaların katıldığı toplantıda konuşan Of TSO Başkanı Saral, kaliteli ve organik üretim ile Türk çayının marka değeri yüksek olarak dış pazarlarda talep bulabileceğine dikkat çekerek, “Bunun için sanayicilerimizle birlikte dünyadaki sektör gerçekleri ve rekabet ortamını göz önünde bulundurarak planlı ve projeli çalışmalar yapacağız. Hemen sonuç beklemeyeceğiz. Sabırlı ve istikrarlı olacağız. Çayımızı her platformda en iyi şekilde sunacak ve sonucunu bekleyeceğiz” dedi.

TTB Başkanı Ergan’da, dünyada ve Türkiye’de çay tüketiminin sürekli arttığına işaret ederek, her aşamasında planlı ve kontrollü, kaliteli bir üretimin gerçekleştirilmesi için çay sanayicilerinin teşvik edilmesi halinde Türk çayına olan talebin artacağına inandığını söyledi.

Toplantıda, Trabzon’daki firmaların meslek kuruluşlarının organizasyonu ile ulusal ve uluslararası platformda başta tanıtım olmak üzere gerekli çalışmaları yapmaları kararlaştırıldı.