Trabzon Ticaret Borsasından üyelere finansman desteği

Trabzon Ticaret Borsasından üyelere finansman desteği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halkbank arasında başlatılan “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı” projesi için Trabzon Ticaret Borsası ile de  protokol imzalandı.

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan ile Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur arasında Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması için gereken imzalar atıldı.

Anlaşma kapsamında TTB üyesi firmalar satıcıya tahsilat güvencesi, alıcıya da 18 aya kadar vade imkânıyla ödeme esnekliği sunan anlaşmadan yararlanabilecek.

TTB Başkanı Eyyüp Ergan, iş dünyasının çok ihtiyaç duyduğu finansmana ulaşmasına sektörle ilgili kurum ve kuruluşların kolaylık sağlaması ve yardımcı olması gerektiğini belirterek, bu amaca yönelik olarak borsanın de üzerine düşene yerine getireceğini söyledi.

Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur ise, "Bu protokolle Halkbank olarak tedarik zincirinde satıcıya tahsilat garantisi ve alıcıya 18 aya kadar vadeli ödeme esnekliği getirdik. Bu anlaşmanın kartı, üzerinde TOBB logosu da bulunan Paraf KOBİ Kredi Kartı olacak. TOBB logolu Paraf KOBİ Kredi Kartı, sahiplerine yapacakları satın alımlarda, esnek taksit ve vade imkanı sağlayacak. Diğer tarafta da Paraf KOBİ POS, üye iş yerlerine özel avantajlı POS fiyat modeli sunacak. TOBB üyesi alıcı ve satıcılar arasındaki nakit akışını düzenleyecek olan bu hizmetlerimizle, tedarik zincirinde tüm ticari işlemler Halkbank güvencesi ve Paraf avantajlarıyla gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Konuşmaların ardından TTB Başkanı Eyyüp Ergan ve Halkbank Trabzon Bölge Koordinatörü Ömür Batur, Halkbank Ticari ve KOBİ Pazarlama Bölüm Müdürü Davut Ali Suiçmez, Trabzon Şube Müdürü Emin Can Yalmanoğlu, Ortahisar Şube Müdürü Önder Gökçe ve Ortahisar KOBİ Pazarlama Sorumlusu Işıl Türk'ün katılımıyla Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı protokolü imzalandı.

Avantajlar

Satıcı firmalar, peşin, taksitli veya vadeli mal ve hizmet satışı ve müşterilerin nakit döngülerine göre 4 farklı modelde çoklu vadede POS ile satış yapma imkânı elde edecek.

Para transferi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile tahsilatın yapılması sayesinde operasyonel risk ve finansman maliyetleri ortadan kalkacak.

Sadece satıcı firma özelinde kullanılabilecek özel Paraf Ticari Kredi Kartı limiti ile satıcı firmaların tahsilatları güvence altına alınacak. Gerektiğinde kapalı devre çalışan, sadece üye iş yerinde geçerli limit tanımı ile müşteri sadakati sağlanacak.

POS satışlarından oluşan tutarların teminat olarak kabul edilmesiyle daha uygun maliyetli kredi imkânının yanı sıra muhasebe ve kayıt kolaylığı tanınacak.

Alıcı firmalar ise finansmana kolay erişim imkânı sağlarken, maliyetsiz, vadeli mal alma fırsatı elde edecek.

Mal ve hizmet alımlarında 540 güne varan taksit, vade veya esnek vade imkânının yanı sıra kredi, çek, senet, teminat mektubu yerine Paraf Ticari Kredi Kartları ile kolay ve uygun maliyetli ticaret imkânı sağlanacak ve nakit taşıma riski gibi operasyonel riskler ortadan kalkacak.

Alıcılar, mal alım ve ödeme kayıtlarını düzenli olarak takip etme ve muhasebeleştirme kolaylığı elde edecek.