Trabzon'un reel sektör temsilcileri, iş dünyasının beklentilerini dile getirdi

Trabzon'un reel sektör temsilcileri, iş dünyasının beklentilerini dile getirdi

Trabzon Ticaret Borsası (TTB), Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) ve Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından oluşturulan Trabzon Reel Sektör Platformu tarafından düzenlenen basın toplantısında, 2024 Yatırım Programı öncesinde Trabzon iş dünyasının beklentileri dile getirildi.

Platform adına açıklama yapan TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon'un ekonomik verilerinde son 7 yılda gerileme olduğunu ifade ederek, 2024 Yatırım Programına alınmasını istedikleri yatırımları sıraladı. Çelebi, beklentilerin aktarılması için önümüzdeki günlerde Ankara'da bakanları da ziyaret edeceklerini vurguladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, TTSO Başkanı Erkut Çelebi, DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ve TESOB Başkanvekili Mustafa Özcelep'in yer aldığı basın toplantısında platform adına basın açıklamasını TTSO Başkanı Erkut Çelebi okudu.

ACİL ÖNLEM ALINMALIDIR…

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, "Dünya ve ülkemiz ağır ekonomik koşullardan geçen bir süreci yaşamaktadır. Pandemi, savaşlar, depremler ekonomide derin hasarlar oluşturmuştur. Reel sektör olarak bunun farkındayız. Fakat bu olumsuzlukların yanı sıra farklı etkilerin de birleşmesiyle Trabzon ekonomisinin göstergelerinde son 7 yılda büyük sapmalar görülmektedir. Reel sektör olarak içinde bulunduğumuz bu duruma kayıtsız kalamayız. Resmi istatistiklere yansıyan bu veriler acil önlemler alınması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır" dedi.

Çelebi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Trabzon'un ihracatı son 7 yılda 1 milyar 553 milyon dolardan 1 milyar 95 milyon dolara düşmüştür. Trabzon, en fazla ihracat yapan iller sıralamasında ise 15'inci sıradan 23'üncü sıraya gerilemiştir. Son yedi yılda Trabzon'un Gayri Safi Milli Hasılası yüzde 31 azalmıştır. 2021 verilerine göre ise Trabzon'un Gayri Safi Milli Hasılası Türkiye ortalamasının yüzde 38 altında kalmış, il sıralamasında ise 37'nci sıradan 50'nci sıraya gerilemiştir. Trabzon'un ekonomik verilerindeki bu çarpıcı gerileme, Ticaret Bakanlığı'nın 2023 yılı mayıs ayında yayınladığı Trabzon Ekonomik Dönüşüm Stratejisi kitabında da tüm yönleriyle ortaya koyulmuştur."

2024 YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI TALEP EDİLEN PROJELER

Başkan Çelebi, "Dünya tarafından bir ticaret kenti olarak tanınan Trabzon'da yatırım arazisi imkanlarının çok kısıtlı olması bu tablonun ortaya çıkmasının ana nedenidir. Kamunun içinde bulunduğumuz ekonomik tablonun iyileştirilmesi için acil çözüm adımlarını atmasını beklemekteyiz. İstediğimiz yatırımlar ve projeler, Trabzon'a yıllardır vaat edilen yatırımlar ve altyapılardır. Reel sektör olarak Trabzon'daki ekonomik tabloyu hızlı bir şekilde dönüştürecek yatırımların 2024 Yılı Yatırım Programına alınmasını talep ediyoruz" dedi.

Çelebi, yatırım programına alınması istenen projeleri de sıralarken şu ifadeleri kullandı:

"Ekteki dosyada da geniş kapsamlı olarak dile getirdiğimiz; Yatırım Adası Endüstri Bölgesi, Gemi - Yat ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Tekstil - Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon'un Doğusunda Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon'un Yatırım Teşvik Mevzuatında 5 veya 6'ncı Bölgeye Alınması, Küçük Esnaf ve Sanatkara yönelik sektörel sanayi sitelerinin kurulması Trabzon'un ekonomik yönden gelişimine büyük katkı sağlayacaktır."

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, "Türkiye Cumhuriyeti ikinci yüzyıla girerken Trabzon'un yeni yatırımlarla buluşturulmaya, yeni altyapılarla donatılmaya, özel sektörün yatırım alanlarının büyütülmesine ivedilikle ihtiyacı vardır. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak, tüm bu taleplerimizi en yakın zamanda Ankara'da gerçekleştireceğimiz ziyaretlerle Bakanlarımıza da aktaracağız" ifadesini kullandı.

Ergan: “Konuların takipçisi olacağız”…

Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan da toplantıda yaptığı konuşmada açıklanan konuların hepsine birebir tabi olduklarını belirterek, “Geçmişlerde milletvekillerimiz ve siyasiler ile bu konular konuşulmuş ve tartışılmıştır. Burada dile getirilen bu başlıklar artık takip edilecektir.” Dedi.

Gürdoğan: “Bu platformla birlikte sorunlarımızı Ankara’ya taşıyacağız”…

DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan da yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Ekonomik olarak Trabzon’u ayağa kaldıracak olan büyük Türkiye Cumhuriyetimizin kalkınma projesine uygun katkı sağlayacak vizyona uygun projelerin ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz. Trabzon kıtalar arası ticarette önemli aktör olmuştur. Son yıllarda üretim ve sanayi anlamında altyapının geliştirilmemesinden dolayı Trabzon geri kalmaktadır. Bu platformla birlikte sorunlarımızı Ankara’ya taşıyarak sayın Ulaştırma Bakanımızın önderliğinde, milletvekillerimiz ile toplantılar yaparak bu sorunlarla ve öncelikle olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na intikal ettirip takipçisi olacağız. Bizim için Trabzon’un yeni havalimanına kavuşturulması, yeni deniz yolunun yapılması, Güney Çevre Yolu, Samsun - Sarp otoyolu ve tren hattı önemlidir.”

Soru-Cevap bölümünün ardından basın toplantısı, günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.