Tonya’da Fındık Üretici Eğitim Semineri

Tonya’da Fındık Üretici Eğitim Semineri

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında düzenlenen eğitim seminerleri sürdürülüyor.

“Fındık Üretici Eğitim Semineri” adı altındaki seminerlere Trabzon’un Tonya ilçesine bağlı İskenderli mahallesinde devam edildi.

Semineri organize eden Tonya-İskenderli Eğitim ve Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Gül, yörede tarımı çeşitlendirerek üreticinin zenginleşmesine önayak olmak istediklerini hatırlatarak, İskenderli’de fındık dikimine de bu amaca yönelik olarak giriştiklerini söyledi.

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’in de katılarak, “Her işin başı üretimdir. Üretmeyenlerin akıbeti üretenlere mahkum olmaktır. Dünyanın en kaliteli tereyağını hayvancılık yaparak üreten Tonya yöresinde her alanda üretimi arttırmak için çaba gösteriyoruz” dediği seminerde Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, fındıkta yeni dikim sistemleri ve modern tarım uygulamaları konusunda bilgiler verdi.

Mustafa Şahin, “Fındıkta dikelim. Ama yöredeki süt inekçiliğini ihmal etmeyelim” dedi.

Seminerin sonunda tek gövde sistemini göstermek için sembolik fidan dikimi yapıldı. Seminere katılanlardan gelecek yılki fidan dağıtımı için de talepleri alındı.