“Mesleki eğitimin öneminin her geçen gün daha fazla anlaşılması ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz”

“Mesleki eğitimin öneminin her geçen gün daha fazla anlaşılması ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan, mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre edecek Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında özel program ve proje uygulayan okulların tercih edilmesi ve kontenjan doluluk oranları dikkat çekti.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)’nın yönetiminde yer aldığı Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kontenjan doluluk oranı yüzde 81, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kontenjan doluluk oranı ise yüzde 88’e ulaştı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Protokol Yürütme Kurulu Üyesi Eyyüp Ergan Trabzon’da iki meslek lisesinin ilgili proje kapsamında yönetildiğini ifade ederek, “Amacımız öğrencilerimizin piyasanın ihtiyaçlarına göre yetiştirilmesi ve işgücüne katılmalarıdır. Bu anlamda iki okulumuzu da tercih eden öğrencilerimize ve velilerine teşekkür ediyoruz. Mesleki eğitimin öneminin her geçen gün daha fazla anlaşılması ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmasını memnuniyetle karşılıyoruz ” ifadesini kullandı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı ve Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü Yürütme Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da “Önceki yıl başladığımız çalışmalar neticesinde piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçildi. Protokol kapsamındaki okulları o illerdeki iş dünyası temsilcileri ve eğitim camiası temsilcilerinin oluşturacağı Protokol Yürütme Kurulları yönetiyor. Bu okullarda mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasına çalışıyoruz. Amacımız öğrencilerin bu okullarda piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarıdır. Mesleki eğitim alırken öğrencileri serbest piyasaya da hazırlıyoruz" dedi.

Başkan Hacısalihoğlu MEB, TOBB ve TOBB ETÜ Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamındaki meslek liselerinde kontenjan doluluk oranlarının Türkiye çapında ortalama yüzde 96 olmasının gururunu yaşadıklarını da vurgulayarak, “Mesleki eğitime değer veren ve okulları tercih eden tüm gençlerimize teşekkür ediyor ve iş yaşamlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.