MEGİP’ten yararlanan firmalara ziyaret

MEGİP’ten yararlanan firmalara ziyaret

İstihdam seferberliğine katkıda bulunmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü’nden (MEGİP) yararlanan firmalar ziyaret edildi.

MEGİP İl Çalışma Grubu üyeleri TTB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Zeytin, TTSO Başkan Yardımcısı Tolga Avcı, İŞKUR İl Müdürü İbrahim Büyük ve diğer ilgililerin katılımıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde MEGİP kapsamında eğitim alan işçileri istihdam eden bazı firmalarla görüşüldü.

S.E.C. Gıda Ltd. Şti, Yeni Mağazacılık A.Ş. ve Gündoğdu Mobilya firmalarını ziyaret eden MEGİP İl Çalışma Grubu üyeleri, yapılan çalışmalar ve protokolün uygulanma süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

MEGİP kapsamında Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Of Ticaret ve Sanayi Odası ile İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliğinde 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenmesi planlanıyor.

-İşverenler çalışan sayılarının yüzde 50'sine kadar kontenjan talebinde bulunabilecektir.

-100 ve üzeri çalışana sahip yeni açılan firmalarda kontenjan sınırlaması olmayacaktır.

-Bir meslekte en az 5 kişilik talep olması halinde değerlendirme yapılabilecektir.

-Teorik eğitimler oda-borsa tarafından belirlenen eğitim mekânlarında veya işyerlerinde gerçekleştirilecek olup, bu bölümde sınıftaki kişi sayısı 25'i geçemeyecektir.

-Toplam mesleki eğitimi dörtte birlik süresinin bitiminde, eğitime devam eden kursiyerlerin en az yüzde 50'si, 120 günden az olmamak üzere en az fiili mesleki eğitim süresi kadar talepte bulunan işverene ait işyerlerinde veya başka işyerlerinde sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde işe başlatılmak şartıyla istihdam edilir.

-Eğitim programlarına katılan kursiyerler bu dönem için günlük 77.70 TL cep harçlığı alacak, aynı zamanda iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından karşılanacaktır.

Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacaktır. Bu proje ile işverenlere ilave istihdam için devlet teşviklerinden yararlanma imkânı getirildiği de belirtildi.