Markalaşan Yöresel Ürünler vitrine çıktı

Markalaşan Yöresel Ürünler vitrine çıktı

TOBB‘nin destekleriyle Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur’ sloganıyla yola çıkılan ve bu yıl 12’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler (YÖREX) Fuarı Antalya’da başladı.

4 gün sürecek fuarın açılışına TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhammed Zeki Durak, Meclis Başkanımız Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi ve oda/borsa başkanları katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Sahip olduğumuz yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri ekonomiye kazandırmak amacıyla 2010 yılında yola çıkmıştı YÖREX. Antalya Ticaret Borsamızın başlattığı bu girişimi biz de TOBB olarak destekledik. YÖREX artık Türkiye’nin yöresel ürünler ve coğrafi işaretler vitrinidir. Ülkemizin tüm renklerini bir araya getirmiştir. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, tüm Türkiye burada, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yan yana durmaktadır" dedi.

  Hisarcıklıoğlu ayrıca coğrafi işaretlerin bugün bu kadar biliniyor ve önemseniyor olmasında oda ve borsaların ve en başta da kadın girişimcilerin büyük payı olduğunu ifade etti.

Açılış sonrası TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu beraberinde oda/borsa başkanları ile birlikte stantları gezerek ürünler hakkında bilgiler aldı.

Borsamız bu yıl fuara Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) bünyesinde TTSO ile birlikte katıldı. Fuarda coğrafi işaretli ürünlerimiz tanıtılırken, ziyaretçilere de fındık ve çikolata ikram edildi.