Kümelenme Projesiyle fındık sektörü ihracat kapasitesini artıracak

Kümelenme Projesiyle fındık sektörü ihracat kapasitesini artıracak

Borsamız ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ortaklığında başlatılması planlanan Fındık, Fındık Mamulleri, Kuruyemiş ve Kuru Meyve Sektörleri Kümelenmesi UR-GE Projesinin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Meclis Başkanımız Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, TTSO Başkanı Erkut Çelebi ile her iki kurumun yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsilcilerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında, Ticaret Bakanlığı destekli UR-GE Projeleri hakkında genel bilgiler, mevzuat bilgileri ve Trabzon’un fındık sektörü ihracat verileri kurum ve firma katılımcılarıyla paylaşıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan sektör temsilcilerinin faydalanabileceği ve ihracat kapasitelerini artırabileceği projenin önemine değinerek, firmaları projeye katılmaya davet etti.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi de fındık ihracatının tonaj olarak bir önceki yıla göre bir miktar azaldığını, bu gibi projelerle mevcut pazarları korumak, hedef pazarları genişletmek istediklerini belirterek, “Fındığı sadece kabuklu ya da kabuksuz haliyle değil, çikolata, krema gibi katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde de kullanarak ihraç etmeliyiz. Ticaret Bakanlığı destekli UR-GE Projeleri fuar ziyareti, ikili iş görüşmeleri, alım heyeti faaliyeti gibi faaliyetleri desteklediği için firmalarımız için oldukça faydalıdır. Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilecek eğitim, danışmanlık faaliyetleriyle de firmalarımızın kurumsal yapıları geliştirilebilir, çalışanlarının alacağı proje eğitimleriyle mevcut kapasiteleri artırılabilir” dedi.

Toplantının son bölümünde firma temsilcilerinin soruları yanıtlandı, önerileri ve görüşleri dinlendi. Toplantının ardından TTB ve TTSO ortaklığında ilgili proje başvurusu için firma talepleri toplanmaya başlandı ve son başvuru tarihinin 20 Mart2024 olduğu belirtildi.