FINDIK İHRACATINDA YÜZDE 25 ARTIŞ...

FINDIK İHRACATINDA YÜZDE 25 ARTIŞ...

Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracatta genel olarak bir önceki yıla oranla bütün sektörlerde artış yaşandığını belirten Gürdoğan, Fındık Mamulleri ihracatının yüzde 25 oranında arttığını ifade etti.Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2010 yılında yapılan ihracat 1 milyar 424 milyon 68 bin dolar olarak gerçekleşirken, ihracat bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artış gösterdi.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 2009 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 1 milyar 140 milyon 46 bin dolar ihracat gerçekleştiğini, 2010 yılında ise bu rakamın yüzde 25 oranında bir artış göstererek 1 milyar 424 milyon 68 bin dolara yükseldiği belirtti. Bölgeden en fazla ihracatı yapılan sektörlerin sırasıyla 989 milyon 160 bin dolar ihracatla tarım ürünlerinin ilk sırayı aldığını kaydeden Gürdoğan “Tarım ürünlerini 271 milyon 427 bin dolar tutarındaki ihracatla madencilik ürünleri ikinci sırada ve 163 milyon 480 bin dolar tutarındaki ihracatla da sanayi ürünleri ise üçüncü sırada yer almıştır. Ayrıca, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında ise 553 milyon 733 bin dolar tutarında ihracatla fındık ve mamulleri birinci sırayı, 377 milyon 246 bin dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünleri ikinci sırayı ve 271 milyon 427 bin dolar tutarındaki ihracatla madencilik ürünleri üçüncü sırayı almaktadır. Bölgeden gerçekleşen ihracatta iller bazında sırasıyla, Trabzon ili ihracatında yüzde 23, Rize ilinden yapılan ihracatta yüzde 34, Artvin ilinden yapılan ihracatta yüzde 13 ve Gümüşhane ilinden yapılan ihracatta ise yüzde 154 oranında artış yaşanmıştır. Ayrıca Trabzon ilimizin 3 yıl aradan sonra tekrar 1 Milyar dolar seviyesinin üzerine çıkması yanında, 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi ihracatında Trabzon ilinin birinci sırada ve Rize ilinin de ikinci sırada yer alması Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dış ticaret açısından taşıdığı potansiyeli açıkça ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.


2010 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi’nden yapılan ihracatta genel olarak bir önceki yıla oranla bütün sektörlerde artış yaşandığını ve bu sektörlerden de yaş meyve ve sebze ihracatında yüzde 16, Fındık Mamulleri ihracatının yüzde 25, sanayi ürünleri ihracatında yüzde 22 ve madencilik ürünleri ihracatında ise yüzde 42 oranında artış gerçekleştiğini ifade eden Gürdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:


“Bölgemizden 2010 yılında 100 farklı ülkeye ihracat yapılmıştır. En çok ihracat yapılan ülke grubu sıralamasında Avrupa Birliği Ülkeleri 1. sırada, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ise 2. sırada yer almakta olup, ülke sıralamasında bölgemizden en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla Rusya Federasyonu, Gürcistan, Fransa, Almanya ve İtalya olarak gerçekleşmiştir. Özellikle bölgenin belirgin ihraç pazarlarından olan Bağımsız Devletler Topluluğu-Türk Cumhuriyetleri ile Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracatta önemli oranda artışlar yaşanmıştır. 2010 yılında yurtdışı ihraç pazarlarımızda küresel krizin olumsuz etkilerinin kalkmaya başlaması ile ülke ihracatında yaşanan artışa paralel olarak Doğu Karadeniz Bölgemiz ihracatında artış yaşanmış ve yaşanan bu artışın Ülke ortalamasının üzerinde gerçekleşmesi bizler için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. 2010 yılında bunca sıkıntı ve döviz kurlarının baskısına rağmen bu potansiyele ve başarıya ulaşan bölgemiz ihracatçıları, 2023 yılında ülkemiz için koyulan 500 milyar dolar ihracat hedefi içinde kendi payları olarak hedeflenen 10 milyar dolara da zorlanmadan ulaşacaklardır. Bu vesile ile bütün ihracatçılarımızı canı gönülden kutluyoruz.”