DÜNYA, ULUSLARARASI İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

DÜNYA, ULUSLARARASI İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın himayesinde Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi Trabzon’da gerçekleştirildi.

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk'ünde katıldığı zirveye iştirak eden yerli ve yabancı konuklara borsa standında,TTB tarafından özel olarak hazırlatılan natürel fındıkların yanı sıra Fındık Çeşitleri Kitapçığı hediye edildi.

Zirvenin açılış oturumuna Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay,  Milletvekilleri, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, DKİB Başkanı Saffet Kalyoncu, Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan  başta olmak üzere bazı ülkelerden bakanlar, yerli ve yabancı bürokratlar ile iş insanları iştirak ettiler.

DKİB Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 4’üncü kez İpekyolu’nda işadamlarıyla bir araya geldiklerini belirterek ticaretin önünü açmak, işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantıya vermiş olduğu önemden ve organizasyonun hamiliğini üstlenmesinden dolayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a şükranlarını sunduğunu ifade ederek desteği ve emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür etti. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esas amacımız başlangıçtan bugüne kadar tarihi İpekyolu üzerinde önemli bir merkez olan Trabzon’da İpekyolu’nu tekrar canlandırmak, işadamları arasında ticareti geliştirmek, ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bir tarafta yatırım imkânları konuşulurken, ticaretin geliştirilmesi için işadamları ikili iş görüşmeleri yapacaktır. Yaşayan en eski şehirlerden biri olan Trabzon tarih boyunca ticaret merkezi konumunda olmuş ve bugüne de konumunu sürdürmektedir. Trabzon lojistik açıdan önemli bir merkezdir. Bu konuda deniz, hava ve karayolu açısından alt parametreleri tamamlamış durumdadır ve raylı sistem konusunda da planlar ve projeler yürütülmektedir. Trabzon yatırım açısından hinterlandı olan Rusya Federasyonu, Kafkaslar, İran ve Türki Cumhuriyetlere baktığımızda Batı’ya dönük en güvenilir yatırım merkezlerinden bir tanesidir. Trabzon’un yatırım açısından birçok avantajları var. Ticarette de şehrimizin altyapısı uluslararası ticaretin gelişmesi açısından hazır bir ortamdır. Tüm yatırımcı ve işadamlarını şehrimize davet ediyoruz. Çin’den başlayan Londra’ya kadar uzanan tarihi İpekyolu’nun yeniden hayata geçmesi konusunda Çin’in başlattığı Bir Kuşak Bir yol projesinde altyapı çalışmaları hızlı şekilde devam ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti büyükelçimiz toplantımızı onurlandırmıştır. İnanıyoruz ki bundan sonraki yatırımlarda Bir Kuşak Bir Yol projesi kapsamında bölgemizin daha fazla dikkate alınması sonucunda karşılıklı işbirliği yapılarak geleceğe dönük adımlar atılacaktır.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, 21. yüzyıl ile birlikte Avrasya ve Asya-Pasifik'in yükselişiyle, Avrasya'nın en doğusu ve en batısında; Çin'den Macaristan'a kadar uzanan yeni ve köklü bir iş birliği döneminin yaşandığını vurgulayarak, Çin'in ortaya koymuş olduğu Kuşak Yol İnisiyatifi'nin kapsadığı 65 ülke ile karayolu, demiryolu, petrol ve gaz boru hatlarının Çin'den Avrupa'ya karadan köprüler kurduğunu; diğer taraftan da Güney Doğu Asya'dan, Doğu Afrika ve Akdeniz'in kuzeyine kadar uzanan limanlarla büyük bir ağ planladığına dikkat çekti.

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li, de yıl içerisinde Türkiye ve Çin devlet başkanlarının iki kez görüştüğünü hatırlatarak, “Çin'in Bir Kuşak, Bir Yol Projesi ve Türkiye'nin orta koridor stratejilerinin birbirleriyle uyumlaştırılması noktasında önemli fikir birliğine vardılar. Şu an ticaret, yatırım, altyapı ve turizm, Çin - Türkiye ekonomik işbirliğinin dört ana motor gücü haline geldi. Bu senenin ilk 10 ayında Çin ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 16,6 milyar doları geçti. Çin'in Türkiye'deki yatırım stoku ise çok yakın bir tarihte, 2018 yılındaki seviyesinin iki katına çıkarılacak. Çinli şirketler Türkiye'de enerji, madencilik ve raylı ulaşım sistemleri alanlarındaki mega projelerde iş birliği protokollerine imza attılar. Bu sene Türkiye'ye gelen Çinli turistlerin sayısı 500 bine yaklaşacak ve yeni bir tarihi rekor kıracak.”

 

2013 yılında Çin Devlet Başkanının ‘Bir Kuşak, Bir Yol” inisiyatifini ilan ettikten sonra İpekyolu’nun tarihteki refahının tekrar görülmeye başlandığına da vurgu yapan Büyükelçi Li, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu senenin ilk 9 ayında Çin, İpekyolu güzergahındaki ülkelerle toplamda 950 milyar dolar  tutarında ithalat ve ihracat gerçekleştirildi. Bu güzergahtaki ülkelerde Çin'in yaptığı finans dışı doğrudan yatırım ise 10 milyar doları geçti. Dünya Ticaret Bankası'nın son raporlarına göre Bir Kuşak, Bir Yol eğer tam olarak hayata geçirilebilirse dünya ticaretini yüzde 6,2 oranında, güzergâhındaki ekonomiler arasındaki ticaret hacmini yüzde 9,7 oranında, küresel gelirleri ise yüzde 2,9 oranında artırabilecek.”

 4. Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atarak ekonomik aktiviteyi canlandırırken cari fazla vermeyi de başardığımız çok tarihi bir yıl olarak 2019'u hatırlayacağız. Özellikle eylül ayı itibarıyla son 12 aylık cari fazla rakamı, Cumhuriyet tarihi rekoru olan 5,9 milyar dolara ulaştı. Pozitif büyümenin gerçekleşeceği bir yılda cari fazla verilmesi hususu literatüre girecek nitelikte çok önemli bir performans olarak inşallah tarihe geçecek. Bu başarıyı gören birçok uluslararası kurum, fon ve yatırım bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin görüş ve beklentilerini pozitif yönde revize etmeye başladı” dedi.

 

Bakan Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyümeyi artırmaya başladılar, enflasyon daha düşecek, her gün görüyoruz. Özellikle son olarak uluslararası kuruluşlardan bir tanesi, en büyüklerden bir tanesi, Türkiye'nin 2020 büyüme tahmini için biz yüzde 5 dediğimiz, açıkladığımızda 0, 1, 2 diyorlardı onlardan bir tanesi yeniden güncelleme yaptı 2,2'den yüzde 4'e çıkardılar. Birkaç ay sonra biz yüzde 5 demiştik ya, o 5'e gelecek onlar da merak etmeyin, bizim dediğimiz yere geliyorlar, biraz geç geliyorlar, biz daha önceden söylüyoruz. Bunun yanında enflasyon tahmini, yüzde 12-13'lerden şimdi tek hanelere inmeye başladı, 2020 için de yüzde 9'lar falan diyorlar, biz yüzde 8,5 hedefi koymuştuk, inşallah ona da gelecekler, hatta inşallah daha da aşağıya inecek."

Bakan Albayrak, bütün bunların yanında yine bu hafta içi dünyaca ünlü bir düşünce kuruluşunun Türkiye ekonomisini övdüğünü, kolay kolay altından kalkılamayacak bir süreci kısa bir zamanda iyi bir performansla Türkiye'nin geride bıraktığını ifade ettiğini kaydederek, "Çok değil, sadece birkaç ay öncesine kadar Türkiye ile ilgili bütün çizilen bu karamsar tabloları ortadan kaldırarak ekonomimizin üzerinde oluşturulmak istenen tüm bu karanlık senaryoları geride bıraktık. Bundan sonra artık görece olarak çok daha kolay, daha uzun bir yolumuz var" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, DKİB Başkanı Saffet Kalyoncu tarafından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a geleneksel kapı motifi işlemesi hediye edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve protokol üyeleri tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Deng Li’ye ve TİM Başkanı İsmail Gülle ile Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a da hediye takdimi yapıldı.

Bakan Albayrak daha sonra TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen Trabzon İş Dünyası Buluşması toplantısında işadamlarıyla bir araya geldi, sorunlarını dinledi ve soruları yanıtladı.

Zirvenin öğleden sonraki bölümünde ise 3 ayrı salonda eş zamanlı paneller düzenlenirken ayrıca ikili iş görüşmesi etkinliği de gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı yaklaşık 250’den fazla işadamı 750’yi aşkın iş görüşmesi gerçekleştirdi ve karşılıklı işbirliği olanaklarını değerlendirdi.