Dünya Fındık Haftasında Hasat Etkinliği

Dünya Fındık Haftasında Hasat Etkinliği

Bu yıl ikincisi kutlanan Dünya Fındık Haftası kapsamında hasat etkinliği Sakarya’nın Hendek ilçesinde yapıldı.

Etkinliğe Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Meclis Başkanımız ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir ile üreticiler katıldılar.

Törende konuşan Ekrem Yüce, altın değerindeki ihraç ürünü olan fındıkta verim ve kalitenin mutlaka arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, Sakarya’nın verimli toprakları ile bu konuda üzerine düşeni yerine getirmede başarılı olduğunu söyledi.

Meclis Başkanımız Sebahattin Arslantürk de,740 bin hektarlık alanda ilk etapta 1 milyon, sonrasında ise 1 milyon 500 bin ton fındık üretimi yakalamak için 20 yıl önce çalışmalara başladıklarını hatırlatarak, verim ve kalitenin artması ile 5 milyar dolarlık ilk hedefe ulaşabileceklerini ifade etti.

Sakarya TB Başkanı Adem Sarı ise, “Daha fazla satmak için, daha fazla üretmeliyiz” diyerek, sektördeki tüm kurum, kuruluş ve kişileri üretim seferberliğine davet etti.

Hasat etkinliğinde daha sonra hep birlikte bahçeye girilerek fındık toplandı.