Çay fiyatı genelde olumlu bulundu

Çay fiyatı genelde olumlu bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 lira 27 kuruş, 13 kuruş destekleme bedeli ile birlikte 3 lira 40 kuruş olarak açıklanan çay fiyatı genelde olumlu bulundu.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Komisyonu Üyesi Yavuz Selim Çakıroğlu dengeli bir fiyat artışı olduğunu belirterek “Fiyat bugünkü ortama göre piyasayı dengelemiştir. Bunun ardından geciktirilmeden kuru çaya da düşük oranlı bir zam yapılması lazım gerekir. Bu kapsamda vatandaş da mağdur olmadan taban fiyatın üzerinde alım yapabilir. Çay hasadı için gurbetteki bahçe sahiplerinin memleketlerine gelebilmeleri için dönüş yolunun açılması toplama işi için yeterli işgücüdür. Tüm dünyada sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Zorluklarla mücadele ediyoruz. Ama bununda birlik ve beraberlikle üstesinden geleceğiz. Vatandaşın endişe etmesine mahal yoktur. Toplanan çay, zamanında ve değerinde alınacaktır. 2020 çay sezonunun tüm üreticilere ve sanayicilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

OF Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (OF TSO) Erdal Saral da özellikle il dışından gelenlere hasat sonuna kadar müsaade edilmesi gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Fiyat gayet normaldir. Enflasyon oranına göre belirlenmiştir. Bahçe sahiplerine dönüş izni verilmesi kararı yerinde ve çok doğru bir karardır. Ancak sağlık kurallarına mutlaka uyulmalı ve kontroller sıkı yapılmalıdır. Birde çay toplamak için gelenlere kısa süreli değil de hasat sonuna kadar kalmalarına müsaade edilmelidir.”