Borsamız kuruluşunun 97’inci yılını kutluyor

Borsamız kuruluşunun 97’inci yılını kutluyor

Alanında ülkemizin en eski borsalarından olan Trabzon Ticaret Borsası 97 yılı geri bıraktı. 3 Haziran 1926’da kuruluşu gerçekleştirilen borsamızın 97’inci yıldönümü nedeni ile açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, Trabzon’un tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde yer almasının kuruluşta etkili olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“1926’dan bugüne kadar borsamız, önceliği iştigal alanına giren gıda maddelerinin üretim ve ticaretine vererek çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarımız sadece borsamız üyelerine yönelik değil, Trabzon merkezli olmak üzere ülkemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı gereken tüm alanlarda sürmektedir. Ancak, ilimizin, bölgemizin, hatta ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındığa öncelik tanıyarak yaptığımız üretimini ve ihracatını arttırma çalışmalarımız sektörde yer alan kamu ve sivil toplum kuruluşlarına örnek olmuştur. Özellikle verim ve kaliteyi arttırmada yaklaşık 20 yıl önce ilk adımlarını attığımız projeler, Türk fındığının adeta kurtuluş reçetesi haline gelmiştir.”

Borsa olarak kalkınma hareketini bir bütün kabul ederek hareket ettiklerini hatırlatan başkan Eyyüp Ergan, “Kalkınmanın temeli de üretmektir. Onun için önceliğimiz her zaman üretim olmuştur. Bunun için de ‘çok çalışıp, çok üretip, çok satıp, çok kazanacağız’ sloganını rehber edinerek hareket ettik, ediyoruz. Bundan sonra da edeceğiz” dedi.

Ergan ayrıca, 97 yılda borsamıza emek verenlerden ebediyete göç edenleri rahmet ve minnetle yad ettiklerini, hayatta olanlara da sağlık ve mutluluk dilediklerini sözlerine ekledi.

BORSA TARİHİ

Trabzon’da bir “Zahire Borsası” kurulması için 31 Mart 1909 tarihinde Ticaret ve Nafia Nezareti’ne başvuru yapılmasına rağmen, araya Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Mücadelesi girmesi nedeniyle kuruluş ancak 3 Haziran 1926’da gerçekleştirilebilmiştir.

1960’lı yıllarda bugün Ürün Borsacılığı olarak adlandırılan sistem, salon satış yöntemi ile Trabzon Ticaret Borsası’nda uzun bir süre uygulanmıştır.

Günümüzde başta fındık ve 1995’den itibaren de tescil edilmeye başlanan yaş çay yaprağı ile çeşitli gıda maddeleri dahil olmak üzere 5 ayrı grupta borsalama işlemleri yapılmaktadır.