2024 BARIŞ YILI OLSUN

Dünya gündemine Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, ardından da İsrail’in soykırım derecesinde Gazze’de Filistinlilere bomba yağdırması ile damgasını vuran 2023’ü geride bıraktık.

Dünya sağlığını tehdit eden pandemi sürecinin ardından başlayan savaşların da etkisiyle dünyada sosyo-ekonomik dengeler adeta alt üst oldu.

Bu durumdan Türkiye’nin de etkilenmemesi kaçınılmaz idi. Faiz ve kur politikalarındaki değişim ile birlikte kontrol altına alınamayan enflasyonun yükselişi toplumun tüm katmanlarında ister istemez olumsuz etkiler yarattı.

Kuzeyinde Rusya-Ukrayna savaşı, Güneyinde İsrail’in Filistin’deki mezalimini sona erdirmek için Türkiye büyük çabalar sarf ediyor. Ancak bu savaş ve mezalimi fırsat bilen ve uluslararası güçlerden destek alan bölücü terör örgütünün de güvenlik güçlerimize yaptığı saldırıların amacı adeta Türkiye’nin gücünü zayıflatmak için gibi görünüyor.

 

2023’ün bu olumsuz tablosunun 2024’de sadece Türkiye’de değil, Dünyada da ortadan kalkması temennimizdir. Ancak bu temenninin karşılık bulabilmesi için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm uluslararası örgütler ve devletler art niyetsiz çaba göstermelidirler. Aksi halde 2024’te de benzeri bir tablonun yaşanması kaçınılmazdır.

2024’ün Türkiye için, Trabzon için kazançlı geçmesi için acil olarak yapılması gerekenleri sıralayacak olursak, ekonomi de istikrar, siyasi tabloda partilerin ülke çıkarlarında işbirliği ilk sırada gelir.

Trabzon’un öncelikleri arasında ilk sırada yer alan Güney Çevre Yolu, Turizmde istikrar konusunda herkesin üzerine düşen görev vardır. Hele hele Trabzon’un geleceği için vazgeçilemez olan çevre yolu, kısa zamanda tamamlanarak ulaşıma açılmalıdır.

Yeni yılın Türkiye ve Trabzon için barış ve kazanç yılı olması temennisi ile sağlık ve mutluluk dolu yıllar diliyorum.

Nevzat özer

Meclis Başkanı