Başkan Ergan, “Fındıkta, üretimle birlikte ihracatı da arttırarak kazanacağız”

Başkan Ergan, “Fındıkta, üretimle birlikte ihracatı da arttırarak kazanacağız”

Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, fındıkta söz sahibi olan ülkemizde üretimle birlikte ihracatı da arttırmanın çabası içinde olunması gerektiğine dikkat çekti.

Ergan, 1 Eylül’de başlayan 2022-2023 sezonunun geride kalan kısmında yaklaşık 64 bin ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 356 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını belirterek, geçen sezonun aynı döneminde ise 91 bin ton içi fındık ihraç edilerek 592 milyon dolar döviz elde edildiğini hatırlattı.

Eyyüp Ergan, ihracatta miktar bazında yaklaşık yüzde 30’luk bir azalmanın yaşandığına dikkat çekerek, “Dış piyasadaki durgunluğun önümüzdeki haftalarda ortadan kalkacağını tahmin ediyoruz. Bunu sağlamak için de içeride nasıl üretimi arttırmak için çaba gösteriyor isek, dış satımı içinde aynı şekilde çalışmalıyız. Mevcut pazarlarda payımızı korumak değil, arttırmanın gayreti içinde olmalıyız. Bunun için de fındığımızı kullananları, ihraç ederek döviz kazandıranları önemsemeliyiz. Kıymetlerini bilmeliyiz. Yeni pazarlar bulup fındığımızı dünyaya yedirerek ihracatımızı, dolayısıyla kazancımızı da arttırmalıyız. Fındıkta bizim için üretici de, tüketici de velinimettir” dedi.

Borsa olarak yaklaşık 20 yıldan beri fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için projeler uygulayarak sektöre örnek olduklarına dikkat çeken Ergan, şunları söyledi:

“Üretici çok üretecek, sanayici çok işleyecek, ihracatçı da çok satacak. Böylelikle de herkes kazanacak, ülkemiz daha fazla döviz sağlayacak, hep birlikte zenginleşecek, kalkınacağız. Biz buna ‘Fındıkta Topyekün Kalkınma’ diyoruz. Bunun yolu ve yöntemini de ‘Çok çalışacağız, çok üreteceğiz, çok satacağız, çok kazanacağız’ sloganımız ile ifade ediyoruz. Bu anlayış çerçevesinde bu yılda Ortahisar Kaymakamlığı ve Belediyesi ile işbirliği yaparak yaşlı bahçelerin yenilenmesine katkı vereceğiz. Dış piyasalara yönelik tanıtım etkinlikleri için de projeler uygulayacağız.”