Türkiye'nin Yerli Otomobili Tanıtıldı

Türkiye'nin Yerli Otomobili Tanıtıldı

TOGG'un Türkiye'nin Otomobilinin tanıtıldığı Yeniliğe Yolculuk Buluşması ve Bilişim Vadisi Resmi Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kabine üyeleri, sivil toplum kuruluşlarıyla sektör temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla Gebze'de gerçekleşti.

Türkiye’nin Otomobilinin Buluşma törenine TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile oda-borsa başkanları da katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik edildiğini belirterek, Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini yıllardır dile getirdiğini hatırlattı.

Türkiye’yi 350 bini bile bulmayan otomotiv üretim potansiyelinden 1,5 milyonun üzerinde bir üretim seviyesine çıkarttıklarını, bu sektördeki ihracatın 32 milyar dolara ulaştığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin hayaline gönül vererek elini taşın altına koyan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na teşekkür etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Otomobili Girişimci Grubu (TOGG) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında Türkiye'yi yarım asırlık hayaline kavuşturacak dev bir adım atıldığını dile getirerek, "2017'de TOBB Genel Kurulu'nda, Sayın Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. Biz de yola çıktık ve babayiğitlerimizi bir araya getirdik. Rabbimize şükürler olsun, verdiğimiz sözün arkasındayız. Bu vatanın bir evladı olarak gurur duyuyorum" dedi.

Otomotiv sektörünün kabuk değiştirdiğini ve Türkiye için yeni bir fırsat penceresi açıldığını belirten Hisarcıklıoğlu,  “1960'larda bu fırsatı kaçırdık ve Devrim arabasına sahip çıkamadık. Taşın altına elimizi koyarız dedik, dalga geçtiler. 2017 Kasım'da ortak girişimimizi kurduk, inanmadılar. 2018 Haziran'da şirketimizi kurduk. Güldüler ama pes etmedik. Çalışmaya devam ettik. Biliyoruz, daha yolumuz uzun ama bakın, bugün buradayız. Türk özel sektörünün birikimi, enerjisi, vatan sevgisi bu salonda. Niye "Türkiye'nin Otomobili" diyoruz biliyor musunuz? Çünkü bu 82 milyonun otomobili"

Rifat Hisarcıklıoğlu, kendi patentleri için yabancı mühendisleri çalıştıracaklarını ve 15 yılda en az 22 milyar lira tutarında yatırım yapacaklarını ifade ederek, otomobilin sadece Türkiye'de üretilmeyeceğine dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, "Markası, patenti, tasarımı bizim olacak. Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız. Başkasının patenti için çalışmayacağız" diye konuştu.  

Hisarcıklıoğlu ayrıca TOGG ortakları olarak en az 3,5 milyar lira (500 milyon avro) sermaye taahhüdü vereceklerini, çok büyük bir özveri göstererek 15 yıllık yatırım döneminde şirketten hiç temettü almayacaklarını da sözlerine ekledi.