Hisarcıklıoğlu:

Hisarcıklıoğlu: "Fındığın Marka Değerini Arttırmalıyız."

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, fındığı katma değeri olan bir ürün haline getirmek zorunda olduklarını belirterek, “Fındıktan 2 milyar dolarlık gelir elde ediyoruz. Eğer 2 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkartmak istiyorsak çikolatayı fındıkla buluşturmalıyız” dedi.

Çeşitli ziyaretler için Ordu’ya gelen ve burada açılışlara katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’ın yanı sıra çevre il-ilçe oda-borsa başkanları da eşlik etti. 

Başkan Hisarcıklıoğlu Ekonomiye Değer Katanlar ödül töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’deki fındığın yüzde 50’sini Ordu’nun ürettiğini hatırlatarak “Fındığın markasını bütün dünyaya gösterir olmamız lazım. Bu markalaşmadan da bu fındıktan doğru dürüst para kazanabilme şansımız olmaz. Eğer 2 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkartmak istiyorsak fındığı çikolatayla buluşturup katma değerini arttırmalıyız. Ordu çikolatası diye Belçika çikolatasının yerine bizim olmamız lazım” dedi. 

Hisarcıklıoğlu Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın çalışmaya başladığını da kaydederek şartları piyasanın belirleyeceğini bunun yanında önümüzdeki aylarda yapılması planlanan şurada ise tarımın tüm sorunlarının masaya yatırılacağının altını çizdi. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ardından Karadeniz Bölgesi Oda-Borsa Müşterek Toplantısında bölge oda-borsa başkanlarıyla bir araya geldi.