KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ve Trabzon Ticaret ve Sanayi odası (TTSO) tarafından ortaklaşa “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” semineri düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatma Yalçınkaya tarafından verilen seminerde kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet konularında toplumsal farkındalık, duyarlılık, bilinç kazandırma ve zihniyet dönüşümü sağlamak hedefi kapsamında bilgiler verildi.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Yalçınkaya, insan haklarının ihlali olan kadına yönelik şiddetin dünyada ve Türkiye’de yaygın ve ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürdüğünü belirterek, dünyada her 3 kadından birinin eş ve birlikte olduğu erkek tarafından fiziksel ve cinsel şiddete maruz bırakıldığına vurgu yaptı.

AB’de 28 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre kadınların yüzde 11’inin cinsel şiddete, yüzde 43’ünün de duygusal şiddete uğradığını ifade eden Yalçınkaya, Türkiye’de 2014 yılında yapılan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre kadınların yüzde 36’sının eşi veya birlikte olduğu erkeğin fiziksel şiddetine, yüzde 12’sinin cinsel, yüzde 44’ünün duygusal  ve yüzde 30’unun da ekonomik şiddete maruz kaldığına dikkat çekti.