KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ MUCUNSKİ BORSAYI ZİYARET ETTİ

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİSİ MUCUNSKİ BORSAYI ZİYARET ETTİ

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Dr.Zvanko Mucunski ve Trabzon Fahri Konsolosu Sırrı Furkan Eren beraberindeki heyetle birlikte Trabzon Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk ve Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile görüş alışverişinde bulundu.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi Mucunski, Makedonya ile Türkiye arasında güzel bir siyasi diyaloğun yanı sıra çok fazla ortak yönlerinin bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Liderler arasında geçtiğimiz yıl en az 10 resmi ziyaret gerçekleştirildi. Bu bizim yakın ilişkiler kurduğumuzun bir kanıtıdır. Geçen yıl birçok siyasetçi Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yüzden bizde söylüyoruz ki; biz ortak değil, dost değil, kardeşiz. Hayatımda ilk defa kendimi evimde gibi hissediyorum. 1991 yılında diplomat olarak çalışmaya başladım. Aynı şey Türk diplomatlar için de geçerli. Onlarda kendilerini Makedonya’da kendi evlerinde gibi hissediyorlar”

Kuzey Makedonya’ya halen 200’den fazla önemli Türk firmanın yatırım yaptığına, Türkiye’nin  yabancı yatırımcılar arasında 4’üncü, ticarette de 8’inci sırada bulunduğuna vurgu yapan Mucunski, geçen yıl iki ülke arasında 500 milyon Euro değerinde bir ticaretin gerçekleştiğini ifade ederek, “Bizim amacımız bu rakamı çok yakın zamanda 1 milyar euroya çıkarmak. Bu kültürel bağlarla güçlenen ilişkileri ekonomik ve ticari olarak daha da geliştirmeliyiz ” dedi ve işadamlarını Makedonya’ya davet etti.

TTB Başkanları Arslantürk ve Ergan da ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaklarını ifade ettiler.