TRABZON EZBER BOZMAYA TOPRAKTAN BAŞLADI. EKİN KOÇ / DÜNYA GAZETESİ

TRABZON EZBER BOZMAYA TOPRAKTAN BAŞLADI. EKİN KOÇ / DÜNYA GAZETESİ

Proje aşamasından bu yana takip ettiğimiz TGT Agriculture AŞ’ye ait, Tosköy’de kurulu serayı ziyaret ettik. Sera, küçük bir girişim gibi görünse de kuruluş hikayesi ve vizyonu itibarı ile tüm Doğu Karadeniz Bölgesi için büyük anlam taşıyor. 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu fark yaratacak projelere imza atmayı hedefl iyor, proje fikirleri geliştiriyorlar. Hâlihazırda iş sahibi olan ve çoğu bu işlerin ikinci kuşak yöneticisi bu genç işadamları öncelikle Trabzon’da yatırımcılık bilincini oluşturmayı amaçlıyorlar. Bunun en basit ve herkese göre olan modelini ise küçük sermayeleri birleştirerek bölgeye en fazla katkı sağlayacak alanlarda anonim şirketler oluşturmak olarak belirliyorlar. TGT Agriculture AŞ işte bu vizyonun ilk oluşumu. Genel Müdür Ziraat Mühendisi Alihan Hikmet Bayram seranın farklı ürünlerin üretilebileceği teknik özelliklere sahip olduğunu bildiriyor. Bayram’ın asıl üzerinde durduğu konu ise bu girişimin şehirde oluşturacağı bilinç ve farkındalık. Tüketicinin, bir gıda ürününü satın alırken nelere dikkat etmesi gerektiğinden sera kurmak isteyen girişimcilere bilgi desteği vermeye kadar her konuda çalışmak istediklerini, tarımda ürüne özel uygulamalar konusunda bilgi desteği vermeye de hazır olduklarını özellikle vurguluyor. 

Trabzon’da fark yaratmayı amaçlayan bir diğer hareket ise Trabzon Ticaret Borsası’nın “Kaliteli Fındık Projesi”. Proje sorumlusu ve gazeteci-yazar Murat Taşkın’ın ifadesiyle ezber bozan bir proje. Yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesini, dönüm başına 70-80 kilogram olan fındık miktarının 200 kilograma ulaşmasını hedefl iyor. Proje kapsamında bahçeleri yenilenen üreticilerle yaptığımız görüşmelerde aynı ortak nokta özellikle vurgulandı. Fındık üreticilerimiz toprak analizi, toprağın verimliliği, ürüne göre gübre ve ilaçlama konusunda sürekli bilgilendirme sisteminin kurulmasını ve bilgi desteği sağlanmasını istiyor. Trabzon Ticaret Borsası’nın bu uygulamasıyla neleri yanlış yaptıklarını fark ettiklerini ve çiftçiliğin gurur duyulacak bir iş olarak yapılması gerektiğini vurguluyorlar. 

Böyle giderse Trabzon’da tarım işletmeciliği dönemine girilmesi çok yakındır.