3’ÜNCÜ ULUSLARARASI KARADENİZ FORUMU

3’ÜNCÜ ULUSLARARASI KARADENİZ FORUMU


Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen 3’üncü Uluslararası Karadeniz Forumu’nda havzadaki ülkeler arasındaki turizm işbirliği ele alındı. Foruma Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu da katıldı.

Forumda Türkiye'den katılan Trabzon heyeti adına  bir konuşma yapan TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu Türkiye'nin turizm sektöründeki son yıllardaki yükselişine dikkat çekti. Karadeniz havzasında ki ülkeler arasında zengin turizm işbirliği potansiyelleri bulunduğunu belirterek Trabzon'un önderliğinde kurulan Karadeniz Cruise Platformu'nun önemine vurgu yapan  Hacısalihoğlu, yeni dönemde Karadeniz'de Curise turlarının artacağına işaret etti.

KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ DÜZENLEDİ

Kırım Turizm Kalkınma Merkezi tarafından Kırım Özerk Cumhuriyeti Sayfiye ve Turizm Bakanlığı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti “Kırım Tedavi Yerleri ve Turizm” Ajansının desteği ile düzenlenen 3. Uluslararası Karadeniz Forumu ve 23. Uluslararası “Kırım Tedavi Yerleri Turizm  2014” Fuarı’da Yalta İnturist Otelde düzenlendi.

FORUMU BM DÜNYA TÜRİZM ÖRGÜTÜ (UNWTO) TAKİP ETTİ

Kırım Özerk Cumhuriyeti Sayfiye ve Turizm Bakanlığı Uluslararası İşbirliği ve İmaj Politikası İdaresi Başkanı Olga Matsulova, 23. Uluslararası Kırım Tedavi Yerleri Turizm 2014 Fuarı çerçevesinde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Karadeniz Forumu ile uluslararası işbirliği arayışlarını sürdürdüklerini belirtti. Forumu BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Avrupa Bölgesel Programı Koordinatörlüğü’nden uzmanlarında takip ettiği belirtildi.

TRABZON, KIRIM VE STASTOPOL LİMAN ŞEHİRLERİ  BİR ARAYA GELDİ

Forumda yapılan görüşmelerde, Karadeniz'de kıyısı bulunan liman şehirleri olan Trabzon, Yalta ve Sıvastopol şehirleri arasında tarihi bağlar bulunmasının başta turizm olmak üzere  ekonomi ve ticaret alanlarında işbirliği artıracak güçlü potansiyellerin geleceğe yönelik olarak daha çok değerlendirilmesine çaba harcanması istendi. Bu kapsamda ticaret ve sanayi odaları başta olmak üzere yerel yönetimlerin özellikle Karadeniz'e kıyısı olan liman şehirleri arasında işbirliğini güçlendirecek adımlar atmasının yararlı olacağına dikkat çekildi.

Karadeniz ülkeleri arasında turizm potansiyelini ve bu kapsamdaki işbirliklerini harekete geçirmeyi amaçlayan forum kapsamında yapılan görüşmelerde Trabzon heyeti Karadeniz Cruise Platformu kurucusu olarak takdir edildi.

Karadeniz'de deniz yoluyla turizme yeni bir soluk katmayı amaçlanan proje forumda yeni katılımlar sağlanması bekleniyor.

Türkiye ve Trabzon tanıtımının yapıldığı forumda,  Trabzon'un, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında bulunan bir liman kenti, ve bir yılda 2.5 milyon turiste hizmet verdiği belirtildi. Uluslararası hava alanı ile deniz hudut kapısına sahip olduğu vurgulanırken,  Türkiye'nin en yoğun hava limanlarından biri olduğu, yılda 2.5 milyon yolcu,  günde 50'ye yakın uçak ve Orta Asya ve Avrupa arasında hava geçiş sahası üzerinde yer aldığına dikkat çekildi.

İpek Yolu’nun Karadeniz'e açılan liman kenti olan Trabzon'dan 100 ülkeye yılda 1 milyar doları aşan ihracat yapıldığına değinilirken, Trabzon'da bir çok turizm destinasyonu bir arada 4  mevsim 12 ay sürekli devam ettiği anlatıldı.

 Fotoğraflar :
[Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi | tb.org.tr] [Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi | tb.org.tr] [Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi | tb.org.tr]