İlgi: Dışişleri Bakanlığının 25.04.2012 tarihli ve B.06.0.İEG.0.02.00.00-110.6-2012/4261281 sayılı yazısı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, 1-5 Temmuz 2012 tarihlerinde, Letonya (1-3 Temmuz) ve Litvanya’ya (3-5 Temmuz) resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Birliğimiz organizasyonunda ve DEİK işbirliğinde, Birliğimiz Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında bir özel sektör heyetinin refakat etmesi planlanmaktadır. Ziyaret Sayın Cumhurbaşkanımızın da onurlandıracağı özel uçak ile yapılacaktır.


Ziyaretin, Riga (1-3 Temmuz) ve Vilnius ( 3-5 Temmuz) şehirlerini kapsaması öngörülmektedir. Anılan ziyaret kapsamında, 2 Temmuz 2012 tarihinde, Riga’da, “Türkiye-Letonya İş Forumu”; 4 Temmuz 2012 tarihinde ise Vilnius’da “Türkiye-Litvanya İş Forumu” düzenlenecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve ilgili ülkelerin üst düzey yetkililerinin onurlandıracağı söz konusu forumlara anılan ülkelerin iş çevrelerinin de geniş katılımı beklenmektedir.


İş Forumu kapsamında, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri düzenlenmesi öngörülmektedir.


Avrupa Birliği üyesi Letonya, 2011 yılında, 17 milyar Avro dış ticaret hacmi ile ihracatta AB’nin en yüksek artış gösteren 3. ülkesi, ithalatta ise 2. ülkesi konumundadır. Letonya’da transit taşımacılık, kereste, makine ve aksamları, metaller ve gıda sektörü ön planda yer almakla birlikte, son dönemde Letonya hükümeti tarafından geleneksel sektörlerin yanı sıra ileri teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımlar teşvik edilmektedir. Letonya ile özellikle, ulaştırma ve lojistik (limanların rehabilitasyonu), ilaç sektörü ve sağlık, bilişim teknolojisi (IT), metal endüstrisi, inşaat, tekstil, ağaç işleme (mobilyacılık), gıda (gıda işleme), tarım ve kuyumculuk alanlarında geniş işbirliği imkanları mevcuttur.


İskandinav ülkeleri ile AB ülkeleri arasına bir köprü görevi üstlenmeye çalışan Litvanya ulaştırma altyapısını Trans-Avrupa şebekesine ekleyerek, ülkeyi bir lojistik merkez haline dönüştürmeyi ve Baltık ve Karadeniz bölgelerini birbirine bağlayan ulaştırma altyapı projelerini hayata geçirmeyi planlamaktadır. Bu itibarla, Litvanya ile başta lojistik ve inşaat sektörleri olmak üzere enformasyon ve bilişim teknolojileri, enerji, tekstil, makine, metal endüstrisi, gıda ve tarım (yaş sebze-meyve) alanlarında önemli işbirliği fırsatları mevcuttur.


Ziyaretin, konaklama, uçak, transferler, yemek vb. organizasyon giderlerini karşılamak üzere, katılımcıların 1.500 Avro avans ödemeleri beklenmektedir. Katılım bedelinin kesinleşmesini müteakip, bakiye tutar ziyaret öncesinde katılımcılardan tahsil edilecektir.


Söz konusu toplantının detaylı programı ve diğer bilgileri ile kesin katılım ücreti katılımcılara bilahare bildirilecektir. Ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin aşağıda verilen DEİK’ın T.İş Bankası Beyoğlu Şubesi TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 nolu Avro hesabına, 1.500 Avro tutarındaki avans ödeme bedelinin ödendiğini gösteren, katılımcının isminin ve Letonya-Litvanya ziyaretinin ibaresinin de kayıtlı olduğu ödeme dekontu ile birlikte en geç 11 Haziran 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar letonyalitvanya@tobb.org.tr, adresine ve/veya 0312 218 22 09 numaralı faksa iletmeleri gerekmektedir.Ayrıca, ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin ekte yer alan, “Letonya-Litvanya Ziyareti Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu’’na yüksek çözünürlüklü ve jpeg formatında bir resim ekleyip, eksiksiz doldurarak, en geç 11 Haziran 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, Birliğimize (E-mail: letonyalitvanya@tobb.org.tr, Faks: 0312 218 22 09) iletmeleri gerekmektedir.


Katılım ücreti ve organizasyon hizmetleri, katılımcıların sayısına göre tespit edilmektedir. Bu itibarla, katılım teyidini bildirip, avans ödemesini yapmış olan katılımcıların ziyarete katılmaktan vazgeçmeleri halinde, en geç 23 Haziran 2012 saat 17:00’ye kadar Birliğimize yazılı olarak bildirmeleri kaydıyla avans olarak yapılan ödeme iade edilebilecektir.


Anılan ülkelere seyahat edenlerin geçerli Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması gerekmektedir. Schengen vizesi eski pasaportunda olup, hem eski hem yeni pasaportu ile seyahat edenlerin, Letonya’ya girişlerine izin verilmemektedir. Bu itibarla, ziyarete katılmak isteyen temsilcilerin Schengen vizelerinin geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir.


Schengen vizesi olmayan katılımcıların ise vizelerini ilk giriş ülkesi olan Letonya Büyükelçiliğinden almaları gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekmektedir. (Schengen vize başvuru şartları geçerlidir.)


Vize başvuruları katılımcıların kendileri tarafından yapılacak olup, ziyarete katılacak olan özel sektör heyetinin bilgileri Letonya Büyükelçiliği’ne Birliğimizce iletilecektir.Detaylı bilgi için: 
Sn. Damla Çağlar 
(Tel: 0312. 218 2226; e-posta: damla.caglar@tobb.org.tr )


Ekler :

1- Özel Sektör Heyeti Başvuru Formu 
2- İkili Görüşmeler ile İlgilenen Litvanya Firma Listesi