PİYASALAR MERKEZ'DEN İNDİRİM BEKLİYOR...

PİYASALAR MERKEZ'DEN İNDİRİM BEKLİYOR...

Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını 25 baz puan indirerek piyasayı ters köşeye yatırdı. Çünkü Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın son günlerdeki açıklamaları piyasalarda tersi yönde bir beklenti oluşmasına yol açmıştı. Yılın ilk toplantısını yapan Kurul, politika faizini çeyrek puan düşürerek yüzde 6.50'den yüzde 6.25'e indirdi.TL KARŞILIKLAR DAHA DA ARTACAK
PPK'nın açıklamalarında sürpriz faiz indirimi dışında en fazla dikkat çekici unsur zorunlu karşılıklara yönelik uygulanması planlanan tedbirler oldu. Banka, finansal istikrar ve fiyat istikrarı için faiz indirimi ve zorunlu karşılık artırımı yönündeki bileşimin en uygun politika karışımı olmaya devam ettiğini söyledi. Bu doğrultuda kredi genişlemesini sınırlayıcı bir önlem olarak kısa vadeli yükümlülükler için zorunlu karşılık oranının da artırılacağı belirtildi. Analistler, TL zorunlu karşılık oranının 100 baz puan artırılmasını bekliyor. Bu arada, Merkez aldığı ve alınması öngörülen kararların net etkisinin sıkılaştırıcı yönde olacağına da vurgu yaptı. Önceki toplantıda ise kararların genişletici olmayacağı belirtilmişti. Bu söylemin değişikliğinin, zorunlu karşılıklarda daha belirgin bir artış ihtimalini de yükselttiği belirtiliyor.


ÖNLEMLERİN ETKİSİ YAKINDA GÖRÜLECEK
PPK tarafından yapılan açıklamada, aralık ayında alınan tedbirlerin kredi arzı üzerindeki sıkılaştırıcı etkisinin önümüzdeki günlerde görülmeye başlayacağını, bir sonraki kurul toplantısına kadar alınacak kredi genişlemesini sınırlayıcı yöndeki ilave tedbirlerin, para politikasının hareket alanını genişleteceği belirtildi. Banka, ekonomik aktivite görünümü konusundaki görüşlerini büyük ölçüde korudu. Kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulaşmasının zaman alacağı ve işsizlik oranının hâlâ yüksek olduğu yinelendi. Enflasyon açısından ise banka yılın ilk çeyreği için 2011 hedefi olan yüzde 5.5’in altında bir seyir bekliyor ve yıl sonunda hedefle uyumlu bir görünüm olacağını tahmin ediyor.


JAPON NOMURA BANK TAHMİN ETMİŞTİ
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın son dönemdeki açıklamaları piyasada 'Merkez faiz indirmeyecek' beklentisi yapmış ve fiyatlamalar bu yönde olmuştu. Analistler ve ekonomistler faiz indirimi beklemezken, Japon Nomura Bank salı sabahı yayımladığı raporda Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceğini iddia etmişti. Banka raporunda Merkez Bankası'nın önümüzdeki iki toplantıda toplam 75 baz puan daha faiz indirimine gitmesini öngördüklerini yazdı. Bankanın bu raporu salı günkü Hazine ihalesine gelen talebin yüksek çıkmasında da etkili olmuştu. Banka raporunda eylülden itibaren yıl sonuna kadar Merkez'in dört sefer faiz artırmasını öngördüğünü de yazdı.