TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARİHİ EVLER ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK..
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARİHİ EVLER ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK..
10 Mayıs 2018 Perşembe 11:45 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trAnadolu coğrafyası için tarih boyunca önemli bir konumu bulunan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Trabzon’un mevcut mimari kimliğinde önemli bir yere sahip olan tarihi evleri üzerine bir çalışma yapacak olan İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, Trabzon’da bir dizi ziyaretlerde bulundular.

Trabzon Ticaret Borsası’nı da ziyaret eden Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mahmud Zeyn El Abidin, asistan Esin Yılmaz ve öğrenciler, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ile görüştüler.

Trabzon’daki evler hakkında tarihi doku ve geleneksel sistemle inşa edilen sivil mimarlık örneklerini tespit, analiz, cephe, plan ve arazi kullanımları gibi unsurların tipolojik incelemelerini yapacak olan öğrenciler daha sonra bu çalışmayı İstanbul’da bir sergiyle  taçlandıracaklar.

Projeyi yürüten Öğretim Görevlisi MahmudZeyn El Abidin Trabzon’da Akçaabat Orta mahalle evleri, Sürmene evleri, Memişağa Konağı, Tarihi Bedesten Çarşısı’nda incelemelerde bulunduklarını belirterek “Trabzon’da geleneksel evlere genel anlamda çok iyi bakılmış. Çok güzel mimari yapılar mevcut. Trabzon Kalesi’ne biraz değinmek istiyorum. Biz çıkmakta bir hayli zorlandık diyebilirim.  Biraz atıl kalmış gibi duruyor. İyi bir çalışma ile bu güzel yapı daha iyi bir hale getirilebilir. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında yapacağımız bu çalıştay sonucunda hazırlayacağımız sergimizi Trabzon’da da açmayı düşünüyoruz. O zaman geldiğimizde inşallah Trabzon Kalesi için de bir şeyler yapabiliriz diye umut ediyorum.“diye konuştu.

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da,  kalkınma hareketini kültürden ekonomiye, spordan siyasete kadar bir bütün kabul ederek hareket ettiklerini belirterek, bu çerçevede Trabzon'u ilgilendiren her konuya duyarlı davrandıklarını söyledi.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr