TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / TRABZON’A DİKİLECEK FİDANLAR GİRESUN’DA HAZIRLANIYOR.
TRABZON’A DİKİLECEK FİDANLAR GİRESUN’DA HAZIRLANIYOR.
15 Aralık 2014 Pazartesi 10:17 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası’nın (TTB) koordinasyonunda 2013’de uygulanmaya başlanan “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” kapsamında ikinci dönemde Trabzon’da yenilecek bahçelere dikilecek fidanlar Giresun’da hazırlanıyor.

İyi tarım uygulamaları konusunda uzman, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Özer Akbaşlı tarafından oluşturulan 10 kişilik bir ekip tarafından Giresun’daki bahçelerden sökümü yapılan kaliteli fidanların dikim işlemi yaşlı bahçelerin sökümünün ardından gerçekleştirilecek.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürlüğü’nün gözetiminde sökülecek yaşlı bahçelerin bu hafta belirlenerek, gereken çalışmalara başlanacağını belirterek, “Bu alanlar örnek bahçe olarak hazırlanıp, üreticilerimizin yapılması gerekenleri yerinde gelip görmesi sağlanacak. Geçtiğimiz yıl 10 örnek bahçe hazırladık. Bu bahçelerdeki kuruyan fidanları yeniledik. 4-5 yıl sonra ilk fındıkları almaya başlayacağız. Bizim hedefimiz ve amacımız fındığımızdaki en büyük sorun olan verimsizlik ve kalitesizliğin ortada kaldırılmasını devlet politikası haline getirmekti. Adım adım bu hedefe yaklaşıyoruz. Yakında yapacağımız toplu söküm ve dikim bu politikanın öncüsü adımlardır” dedi.

Fındık fidanlarını hazırlayan ekibin sorumlusu Özer Akbaşlı ise, Giresun Yağlısı olarak bilinen kaliteli fındıkların yer aldığı bahçelerden fidanların özenle seçildiğini ve kökleri toprakla sarılarak saklandıklarını belirterek, “Bugün bahçelerden temin edilen fidanların önümüzdeki yıllarda seralarda yetiştirilerek sertifikalı olarak üreticilere ulaştırılması için de proje hazırlanıyor. Türk fındığı için tarihi bir dönüm noktası olan bu çalışmalar, üreticilerimizden ihracatçılarımıza kadar tüm sektöre büyük kazanç sağlayacaktır” dedi.

20 bini aşkın fidan, Tarım İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu uzmanları nezaretinde geleneksel ocak yönteminin dışında sıralı ve ikili sistemle dikimi yapılacak. Yenileme yapılacak bahçelerin dikim ve bakımı üreticilere ait olacak.

 


Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr