TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / PRİM SİSTEMİ TAMAMDIR
PRİM SİSTEMİ TAMAMDIR
23 Eylül 2009 Çarşamba 00:00 Yazdır


Fındıkta doğruları kabullenip uygulamaya koydurmamak için devlet eliyle adeta, “kırk dereden kırk su getiriliyor.” 1935’de zamanın Ekonomi Bakanı Celal Bayar’ın Birinci Milli Fındık Şurası’nda dile getirdiği fındık sorunlarının büyük bölümünün sadece miktar değiştirerek günümüzde varlığını sürdürdüğünü kabul etmemiz, gerçeği görmemizin de bir ifadesidir. Yıllarca fındığa sadece üretim merkezli bakılması, alıcısı olsun olmasın devletin üretilen fındığı, piyasa değil de, kendi koyduğu fiyat üzerinden satın almasıyla dağ gibi büyüyen sorunlar bugün zirve yapmıştır.


2006’ya kadar Fiskobirlik, 2006 ve sonrasında ise TMO’nun devlet adına fındıkla iç içe olması sıkıntıların kendi mecrasında aşılamamasına neden olmuştur. Oysa fındıkta sorunu çözmek hiç de zor değildi. Bunun formülünü 10 yıldan beri biz prim sistemi uygulansın diyerek dile getirdik. Fındık serbest piyasa koşullarında ederini bulacak. Üreticinin mağduriyeti söz konusu olduğunda ise devlet köylüsünü kilo başına prim vererek destekleyecek.


Böylelikle hem üretici mağdur olmayacak, hem piyasada fiyat arz talebe oluşacak, hem de devlet böylelikle büyük bir zararın altına girmekten kurtulacak. Bu konuyu, yani prim sistemini bir bildiri halinde bilimsel toplantılarda, şuralarda da dile getirdik. İlk başlarda üretici kuruluşları, sanki üreticiyi ortadan kaldırmak istiyormuşuz gibi konuyu algılayıp, kamuoyunu yanıltılar.


Ama aradan geçen süre zarfında yaşananlar ve gelinen nokta gösterdi ki, üreticinin mağduriyetini önleyecek tek yöntem prim sistemidir. Bugün üretici kuruluşlarından tüccar, ihracatçı, sanayicisine, devletin bu konuda yetkili ve ilgilisine kadar herkesArtık prim sistemi uygulansın demektedirler.


Bizim beklentimiz, devletin 2009 ürünü fındıkta prim sistemini uygulamaya başlayacağı yönündedir. Keşke bizim önerdiğimiz zaman diliminde, yani 10 yıl önce uygulanmaya başlanmış olsaydı da, sektör bu kadar karmaşa içine girmeseydi. Üretici mağdur olmasıydı, devlet milyarlarca doları heba etmeseydi.


İhracatçı ve sanayicinin yeni pazarlar bulmasında etkili olan istikrarlı fiyat tablosu uygulanabilseydi. Olan olmuştur. Artık zararın neresinden dönülürse kârdır diyerek, uygulama mutlaka ve mutlaka 2009 ürününde yapılmalıdır.


Yapılmadığı takdirde, üreticisinden tüketicisine, sanayicisinden devlete kadar herkes bunun altında kalacaktır. Bunu da yapmaya kimsenin hakkı yoktur.


MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr