TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FİSKOBİRLİK ÜZERİNE...
FİSKOBİRLİK ÜZERİNE...
04 Kasım 2009 Çarşamba 00:00 Yazdır
Fiskobirlik’te kelimenin tam ifadesiyle “sözün bittiği yere” gelinmiştir.


1938’de kurulan, 1964’de devlet adına destekleme alımı şekliyle fındık sektöründe işlevini 2 bin yılına kadar sürdüren Fiskobirlik, bu tarihten sonra ele geçirdiği özerkleşme süreci ile yakaladığı avantajları iyi değerlendiremediği için, bugün gelinen noktanın başlanmasına neden olmuşlardır.


Özellikle de 2004’deki rekolte azlığından kaynaklanan avantajını 2005 ve 2006 ürünlerinde yanlış teşhis ve fiyat politikaları ile heba eden Fiskobirlik yöneticileri, bugünkü tablonun müsebbibidirler.


Oysa, Fiskobirlik arkasındaki üretici desteği ve sahip olduğu avantajları gerçek kooperatifçilik mantığı ile iyi değerlendirip, serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde fındık ticareti yapabilseydi, bugün sektörün sıkıntılı değil, en etkili kuruluşları arasında yer alabilirdi.


Bugün gelinen noktada Fiskobirlik, son yıllarda seçimlerde doğru yapamadığı tercihlerin sıkıntısını çekmektedir. Şayet bu genel kurulda da aynı mantıkla tercih kullanılacak ise, artık Fiskobirlik için söz söylemeye hiç gerek kalmayacaktır.


Yapılması, olması gereken bu genel kurulda Fiskobirlik’in yönetici kadrosunun kooperatifçiliği bilen, başka hesaplar için göreve talip olmayan, profesyonel anlamda ticaret yapma niyeti olanlardan oluşturulabilmesidir. Aksi takdirde işler daha da kötüye gidecektir.


Fiskobirlik için olmazsa olmazları zaman zaman dile getirdik, rapor ettik. Ancak hiç dikkate alan olmadı. Sonuç ta gelinen nokta ortada..


Öncelikle, Fiskobirlik’in sadece kendi işiyle, yani fındıkla meşgul olması, enerjisini buraya harcaması gerekiyor.


Sonra, mevcut hantal yapısından kooperatif sayısı azaltılıp, asgari personel ile azami iş yapabilecek düzeye taşınması lazım..


Fındık sektöründe, kâr-zarar ikilemini dikkate alarak faaliyet göstermesi, ticaret yapması lazım.


Gerçek kooperatifçiliğin nasıl yapıldığı, gelişmiş ülkelerdeki örnekleri incelenip, ona göre yeniden yapılandırmaya gidilmesi ilk tercihlerden biri olmalıdır.


Kısacası, Fiskobirlik, geçmişteki hataları iyi etüt edip, bunlardan ders çıkarabilen, ticareti ve kooperatifçiliği profesyonel anlamda ve serbest piyasa koşullarına uygun yapmayı becerebilen yöneticilerin göreve gelmesi ile kurtuluş için adım atabilir.


Aksi takdirde, bugünkü durumunu bile mumla arayacaktır.

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr