TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / Fındıkta bugün sabırla, gelecekte ise çok üreterek kazanmak
Fındıkta bugün sabırla, gelecekte ise çok üreterek kazanmak
25 Eylül 2018 Salı 15:13 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr2018 ürünü fındık piyasasında, genelde rekolte ve fiyat odaklı beklentiler ile söylemlerin yoğun olduğu bir süreci yaşıyoruz.

Bugüne gelmeden, piyasaya fındığın inmeye başladığı Ağustos ayı ortalarından itibaren üreticilere şu çağrıyı sık sık yaptık: “Fındığını kontrollü bir şekilde piyasaya indir. Emanete sakın verme. Ve de sabırlı ol.” Ardına da ilave ettik: “Üretici bizi dinler ve bunları dikkate alıp üzerine düşeni yaparsa fındık fiyatında mağduriyet yaşanmaz.”

Ancak, buna rağmen bugün piyasa ile ilgili söylem ve eylemlere baktığımız zaman, genelde bunların hiç birini yerine getirmeyen ama buna karşın fiyatla ilgili beklentilerini daima yüksek tutan bir üretici davranışı ile karşı karşıyayız.

Öyle veya böyle kendi yaptığı hesabın tutması, beklentilerinin karşılanması için üzerine düşeni tam olarak yerine getirmeyenlerin başkalarından üst düzey beklentiye girmeleri ne derece kabul görecek bir davranış biçimidir.

Bunun yanında serbest piyasa koşullarında işlem gören fındık için sürekli “TMO’nun fiyat açıklaması ve alım yapmasından” söz edilip, başta üreticiler olmak üzere sektörün beklenti içine sokulmasının da doğru olmadığı aradan geçen bir ayı aşkın sürede anlaşılmıştır.

 Biz bu süreçte, “TMO’nun fiyat açıklamasına gerek yok. TMO sadece ‘biz gerektiği zaman müdahale için alt yapı hazırlığımızı yaptık. İhtiyaç duyulduğunda piyasada olacağız’ diye açıklama yapsın yeter” dedik. Bu yıl rekoltenin az olması fiyatların daha iyi seviyelere taşınacağının işaretidir.

2018 ürünü fındıkta, TMO beklentisi sürekli gündemde tutularak üreticilerin yüksek fiyat beklentilerinin karşılanması için çaba gösteren siyaset çevrelerinin, gerçekte fındığı üretiminden tüketimine, özellikle de ihracatına kadar bir bütün kabul ederek hareket etmeleri, tercih kullanmaları hem sektör, hem ülkemiz adına daha yararlı olacaktır.

 Sadece fındıkta fiyat söz konusu olduğunda görebildiğimiz siyaset ve devlet adamlarına hatırlatacağımız ve destek beklediğimiz çok çıplak ve bir o kadar da acı bir gerçek var.

Oda 700 bin hektarı aşkın alanda, en az 1,5 milyon ton fındık üretebilecek iken, son 10 yılın ortalaması ile dekarda 80-90 kiloya tekabül eden yılda 600 bin tonluk üretimin arttırılması için çaba göstermeleri, milletvekillerinin de gereken yasal düzenlemeleri yaparak, maddi olarak teşvik edici tedbirleri hayata geçirmeleridir.

Çünkü biz başta fındık olmak üzere, her zaman şunu diyor, şunu savunuyoruz: “Çok çalışıp, çok üretecek, çok satacak ve çok kazanacağız.”

İşte bunu yaparsak, hedefimiz olan fındıktan yılda 5-6 milyar dolar kazanan ve dünyanın da en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girmiş bir Türkiye’yi inşa etmiş olacağız.

 
Sebahattin ARSLANTÜRK
Meclis Başkanı

SEBAHATTİN ARSLANTÜRK - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr