TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / FINDIK, KALİTELİ PROJE ÖDÜLÜNE ADAY
FINDIK, KALİTELİ PROJE ÖDÜLÜNE ADAY
07 Nisan 2017 Cuma 03:34 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası'nın (TTB) 2013'de uygulamaya başladığı "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi",Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 2017 Yılı Verimlilik Proje Ödülleri yarışmasının ön elemesini geçti ve değerlendirmeye alındı.

Örnek bahçeler oluşturulup, geleneksel ocak yönteminin dışında tek ve çift dal sistemi ile yapılan dikimlerle yaşlı bahçelerin sökülerek yeniden oluşturulmasına öncülük eden proje, bakanlık tarafından Türkiye genelinde farklı alanlardaki ön değerlendirmede başarılı bulundu.

Bunun sonucunda bağımsız denetici olarak görevlendirilen Berna Yüksel ile Ali Arıkan tarafından proje hakkında Trabzon Ticaret Borsası yetkili ve proje sorumlulardan bilgiler alınıp, örnek bahçeler yerinde incelendi.

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, borsanın işlem hacminin büyük kısmını teşkil eden fındıkta 15 yıldır verim ve kalite ile ilgili çalışmalar yaptıklarını, 2013'de ise bunu zirveye taşıdıklarını belirterek; "Trabzon'da halen dönümde ortalama 80-90 kilogram seviyesinde olan fındık üretimi asgari 150-200 kilograma çıkarmayı hedefleyen proje kapsamında, örnek bahçelerin bazılarından da geçtiğimiz yıl beklenen süreden önce fındık alındı. Projenin kamuoyu ile paylaşılan bu başarısı sonucu Türkiye genelinde bir çok kamu ve özel kuruluş tarafından örnek alınarak, bahçe yenilemelerine başlandı. Devlet tarafından da projenin tüm yaşla bahçelerde uygulanması için ön çalışmalara girişildi" dedi.
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr