TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIĞA NEŞTER
FINDIĞA NEŞTER
23 Eylül 2009 Çarşamba 00:00 Yazdır


Her aşamasında Dünya lideri olduğumuz fındıkta 2009 yılının, hükümetin açıkladığı yeni strateji ile bir dönüm noktası oluşturacağını ümit ediyoruz. Çünkü, 1964’den beri devlet adına destekleme alımı denilerek, gerçek ihtiyaç sahibi fındık üreticisine pek de yararı olmayan politikalar ilk defa saf dışı edildi.


Üretim alanları ve miktarlarının sürekli arttığı, ancak tüketiminde ise aynı paralellikte bir artışın yaşanmadığı fındıkta bozulan arz-talep dengesinin yarattığı sorunlar artık içinden çıkılamaz, fındık sektörü de çözülemez hale geliyordu. Aradan geçen 45 yıldan sonra, günümüz ekonomisinin gereği olan şartlara yakın bir uyulama fındıkta yeni strateji adı altında uygulamaya kondu.


Üretici için yıllardan beri talep ettiğimiz prim sistemi, ürün bazlı olmasa da alanlı olarak uygulamaya kondu. Doğrusu ve hedefimiz müstahsil makbuzu karşılığı gerektiği zaman üreticinin destekleneceği gerçek prim sistemi olmalıdır. Alan bazlı destekleme sisteminde, üreticiye 2010’u beklemeden ödeme yapılması için tüm şartlar zorlanmalıdır.


Üreticilerimiz de fındık alanlarındaki tapu vs gibi eksikleri gidermeli ve 3 yıl boyunca verilecek desteği almak için gerekenleri yerine getirmelidir. Şurası unutulmamalıdır: Fındık üretimden tüketim aşamasına kadar bir bütün olarak ele alındığında, herkes ve herkesim için kazançlı bir hale gelebilir. Bunun içinde bilinçli üreticilerin oluşması ilk ve en önemli aşamadır.


Türkiye, yeni strateji ile fındıkta girdiği yoldan dönmemelidir. Ne bugünkü hükümet edenler, ne de bundan sonra edecekler, fındığı yap-boz tahtasına çevirerek hareket etmemelidirler. Dünya gerçeklerini uygun, serbest piyasa ekonomisi şartlarına adapte olmuş ve üreticisini mağdur etmeyen bir sosyal devlet anlayışı ile fındık politikaları istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi, yine karmaşa, yine kargaşa ve de ülkemizin kaybı demektir.


ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr