TürkçeEnglish
Anasayfa / TTB HAKKINDA / DÜNYADA BORSA VE BORSALAR
DÜNYADA BORSA VE BORSALAR
08 Nisan 2010 Perşembe 00:00 Yazdır
Borsayı, ” mükemmel şekilde örgütlenmiş bir Pazar” olarak basit biçimde tanımlamak olanaklıdır.Bununla beraber borsanın tanımı; tacirlerin veya ticari işlerle uğraşanların belirli zamanlarda, tatil günleri dışında her gün bir araya gelerek bazen malı görmeden , genelde numunesine istinaden, malı derhal teslim almadan, parasını tediye etmeden alım-satım işlerine karar verdikleri bir yer; devlet tarafından verilen izin ile kurulan, devlet kontrolü altında bulunan ve ticari ilişkilerin kolaylaştırılmasını amaçlayan organize edilmiş bir piyasa yada mümkün olduğu kadar normal bir fiyattan oluşturulması amacıyla organize edilen kütle halindeki sürüm yerlerinin en mükemmeli şeklinde açıklanabilir.


Yukarıdaki tanımdan da anlaşılabileceği gibi, borsa örgütlenmiş pazar grubuna dahil bulunan bir kuruluş, arz ve talebin belirli zaman ve mekanda karşılaşmasını imkan dahilinde koyan, alış-verişin daha büyük ölçüde yapılmasını mümkün kılan, fiyatın daha genel ve daha normal oluşmasını temin eden bir kurumdur. Bu pazarda,belirli adet ve teamüllere göre işlem yapılır, böylece ticari işlemlerin gerçekleşmesi son derece kolaylaşır.


Bu pazarda, malı hiç görmeden derhal teslim ve teamülü yapılmadan, parasını hemen ödemeden alış-verişte bulunmak mümkündür. Alım-satım işlemlerinde karar verilmesi için genellikle birkaç kelime, malın cinsi, fiyatı, miktarı gibi malın özelliklerini belirten ibareler, hatta bazen  ”aldım,sattım” gibi iki kelime bile yeterlidir.


Bazılarında özellikle zahire borsalarında, numuneler üzerinde işlem yapılır. Bir avuç numune, tonlarca malın vekaletini üstlenir ve işlem bu güven esası üzerine gerçekleşir. Para ve kambiyo borsalarında ise malın ne kendisine ne de numunesine rastlanır. Buna rağmen çok büyük alım-satımların yapılması mümkün olabilir.Ulusal ve yerel ölçeklerde, bulunduğu bölgenin ve daha da genişleyerek ülkenin ekonomik yapısında önemli bir yer işgal eden borsalar, devletin kontrolü altında bulunurlar. Devlet, bu kontrolünü çeşitli mekanizmalar aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr