TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / DEVLETİN FINDIKTA GÖREVLERİ...
DEVLETİN FINDIKTA GÖREVLERİ...
01 Haziran 2018 Cuma 05:59 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trDünya fındık üretimindeki payımızın giderek azalıp, yüzde 75'lerden yüzde 70'lerin altına inmesi sektörde yasalar düzeyinde düzenlemelerin yapılmasını kaçınılmaz hale getirmiştir.

Trabzon Ticaret Borsası olarak 15 yıl önce Kaliteli Fındık adı altında başlattığımız, 5 yıl önce ise Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma sloganı ile projelendirdiğimiz çalışmalarla, örnek bahçeler oluşturarak sorunu ülke gündemine, devletin önüne taşıdık.

Öyle ki 2015 yılında Ordu'da, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan DOKAP toplantısında, fındık alanlarının yenilenip, gençleştirilip verimli hale getirilmesi konusunun yasallaştırılması etütlere başlanmasına karar verilmişti. Ancak aradan geçen 3 yıllık süre zarfında bu konuda tek bir adım dahi atılmamış olması düşündürücü ve de üzüntü vericidir.

İhracatın ithalatı karşılama oranının giderek düştüğü bir dış ticarette, tek kuruş ithal girdisi olmadan son 10 yılın ortalamasıyla yılda 2 milyar doların üzerinde döviz kazandıran ve 2023'e doğru 4 milyar dolarlık bir hedefin konulduğu fındık, sadece bölgeye değil ülke ekonomisine de hatırı sayılır katkı sağlayacak tarımsal ürünlerin başında geliyor. Onun için fındıkta, her işin üretimden başladığı unutulmayarak temeldeki sorunların çözümü için yasalar ve yönetmeliklerle gereken düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

Bunların başında üreticiye verilen desteklemenin fındık bahçelerine artı olarak yansıması, bölünen arazilerin acilen toplulaştırılması, verim ve kalitenin arttırılarak dünya piyasalarının tamamına Türk fındığının hakim hale getirilmesi noktasında dış ticaret düzenlemelerin yapılması gelmektedir.

Türkiye altın değerinde sahip olduğu fındıkta üretim ve ticaret hakimiyetini her geçen yıl yükselterek, tıpkı ABD'nin bademde olduğu gibi bu üründe tek olarak kalabilmeyi başarmalıdır. Aksi takdirde bugünkü mevcut durumun sürdürülmesiyle başka ülkelerdeki dikim alanlarının artışı sürecek, yakın bir gelecekte Türkiye fındıkta ciddi rakiplere karşı mücadele vermek gerçeğiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu da Karadeniz'de fındık tarımı ile aile, ihracatın azalması ile ülke ekonomisine darbe vurulması demektir.

Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Devletin de bu gerçekleri göz ardı etmeden gerekeni bir an önce yapmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Eyyüp ERGAN
Yönetim Kurulu Başkanı

EYYÜP ERGAN - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr