TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / DANİMARKA VE UKRAYNA İLE TİCARETİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ..
DANİMARKA VE UKRAYNA İLE TİCARETİMİZİ DAHA DA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ..
21 Ocak 2018 Pazar 23:20 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trKamu Baş denetçisi Şeref Malkoç, Danimarka’nın Türkiye Büyükelçisi Svend Olling ve Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha Trabzon’da ekonomiyle ilgili kuruluşların başkanları ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Zorlu Grand Otel’de gerçekleşen toplantıya Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, TGC Başkanı Yusuf Turgut ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantıda söz alan Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Danimarka ve Ukrayna Büyükelçilerinin Trabzon’da bulunmasından ve kendilerini burada ağırlamaktan onur ve sevinç duyduklarını ifade ederek “Ukrayna ve Danimarka ile olan ticaretimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Turizmde son yıllarda Trabzon’da önemli işlere imza atıldı. Şehrimizde daha çok turisti ağırlamak isteriz. Bunun için üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Danimarka’nın Türkiye Büyükelçisi Svend Olling de, özellikle Trabzon’daki teknoloji şirketleriyle Danimarka şirketleri arasında bir bağ kurmak istediklerini söyledi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ise, ilişkilerin canlandırılması için fuarlara karşılıklı davetlerle gidilmesi gerektiğini belirterek “Türk iş dünyası için kapılarımız ardına kadar açık. Oradaki imkânları değerlendirmek üzere işadamlarını Ukrayna’ya davet ediyorum. Ukrayna birçok ürüne ve teknoloji yatırımına sahip. Bu konuda karşılıklı işbirlikleriyle ilişkilerimiz geliştirilmeli” diye konuştu.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da fındık ve çayın dışında Trabzon’da su ürünleri konusunda önemli gelişmeler olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Ukrayna’nın Kherson kentiyle kardeş oda ilişkimiz var. Kherson bölgesindeki işadamlarının oradaki tarım ürünlerinin Trabzon limanı üzerinden İran’a satılması yönünde ciddi çalışmaları var. Ukrayna’nın ürünlerinin ithalatı konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Ukrayna’da organik yem üretmek üzere tahıl yetiştirmek için arazi talebimiz var. Araştırma yapıyoruz ama Karadeniz’e yakın yerlerde bulamıyoruz. O konuda bize yardımcı olunursa memnun oluruz. Ayrıca turizm konusunda da Ukrayna ile bu sene ilişkilerimizi geliştireceğiz.”

DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan da Trabzon’un ticarette gelişmeye açık bir il olduğunu belirterek her iki ülke ile ticaretimizi geliştirmek adına her türlü teklife açık olduklarını söyledi. Gürdoğan Danimarka’ya Trabzon’un 6 milyon dolar civarında bir ihracatı bulunduğunu da ifade ederek şöyle konuştu:

“Tabi bu ülkeye biz fındığın yanı sıra, balık yağı ve maden ürünleri ihraç ediyoruz. Özellikle yapılan gümrük indiriminden sonra Türkiye’nin Danimarka’ya olan ihracatı yüzde yüz oranında artmış olduğu gibi Trabzon’un ihracatı da artmıştır. Dolayısıyla vergi duvarının kaldırılmış olmasıyla diğer ülkelerle de aynı şekilde yapılacak anlaşmaların Türkiye’nin ihracatta önünü açabilecektir. Özellikle Asya ve Orta Doğu ülkelerine buna benzer anlaşmalar yapılması ihracatımızın artmasında önemli rol oynayacaktır. “
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr