TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / BUGÜNÜ ANLAMAK
BUGÜNÜ ANLAMAK
26 Mayıs 2010 Çarşamba 00:00 Yazdır“Küçük olsun benim olsun”
zihniyetinin yerle bir olduğu bir süreci yaşıyoruz.


Globalleşmenin özellikle ekonomide hız kazandığı bu süreçte, “küçük zihniyetlere” takılan toplumların ve de ülkelerin de varacakları yerlerde aynı ölçüde olacaktır. Yani gelişmişlik ölçülerinde “geri kalmış ülkeler” olarak adlandırılacaklardır. Öyle de adlandırılmaktadırlar.


Zengin bir tarihe ve jeopolitik olarak da önemli bir konuma sahip olan Türkiye, maalesef geçmişte “küçük beklentiler” üzerine kurulan hedeflerle geleceğini heba etmiştir.


Oysa ki, Türkiye ekonomisini 2 bin den sonra değil de, 1970’li yıllardan sonra dünyada eşi benzeri bulunmayan ve adına karma ekonomi denilen müdahaleci bir sistemden kurtarabilmiş olsaydı, bugün en azından Dünyanın en gelişmiş 10 ülke arasında hatırı sayılır bir yerde olabilirdi.


İşte bu açığı kapatmak için son 10 yıl içinde yapılan çalışmalar, gösterilen gayretleri önemsemek gerekir. Önemsemenin ötesinde, globalleşme gerçeğine uygun politikalar üretmek ve bunların tavizsiz uygulanması için de iktidar-muhalefet ayrımına düşmeden el birliği ile çalışmak şarttır.


Bunun adına “Bugünü anlamak” diyeceğiz.


Geçmişi ve o geçmişteki kayıplarımızı iyi hatırlayıp, analiz edebilirsek inanıyorum ki, bugünü daha iyi anlarız.. Zaten anlamaktan da başka çaremiz yoktur.


Düşman kardeşlerin bile bir araya gelip, güçlerini birleştirerek zenginleşerek kalkınmayı tercih ettikleri bir süreçte, başka ne yapabilirsiniz ki? Ya oyunu kurallarına göre oynar, ya da gerisin geri gitmeye devam edersiniz.


Türkiye, artık gerisin geriye gitmeyi bir kenara koymuş, geçmişine geleceğine hız katmak için bakar olmuştur. Bizim de topyekün olarak bu hıza ayak uyduracak şekilde davranmamız gerekir.


Kuruluşunun 84’üncü yıldönümünde Trabzon Ticaret Borsası olarak, geçmişi böyle hatırlıyor, bugüne ise böyle bakıyoruz.

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr