TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / İSTİKRARLI BÜYÜME
İSTİKRARLI BÜYÜME
03 Haziran 2011 Cuma 00:00 Yazdır
1923’de Türkiye Cumhuriyeti, 1926’da ise Trabzon Ticaret Borsası kuruldu. Neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt borsamız sadece Trabzon’da değil, bölgesinde ve ülkesinde özellikle kendi iştigal alanı ile ilgili başarılı ve istikrarlı etkinliklere damgasını vurmuştur.


İstikrar diyoruz, çünkü ülke olarak en büyük handikabımız hemen her alanda istikrarlı, yani uzun ve kalıcı politikalar uygulayamamamızdır. Ne yazık ki, bu handikap eğitimden tutunda, ekonomiye kadar her alanda egemen olmuş, ve de en kötüsü ülkeyi yönetmek için sandığa giderek ülkeyi yönetmeye talip olan siyasete azami derecede buluşmuş idi.. İdi diyorum, çünkü 2002’ye kadar, bırakın koalisyonları, tek parti iktidarlarında bile  gelen-gidene göre oluşturulan idare şekli ve politikalar ülkeyi zaman zaman büyük kaoslara sürüklemiş, hatta demokrasinin bile askıya alındığı dönemler yaratılmıştır.


2002’den beri Türkiye’de siyasi istikrarın sağlanması, diğer alanlarda da olumlu adımların atılmasına vesile olmuştur. Ancak, uzun yılların verdiği zararları kısa sürede giderebilmek kolay olamayacağı için, birçok konuda hâlâ istikrarsızlık bulunmaktadır.


Trabzon Ticaret Borsası, istikrarsızlığın yaşandığı dönemler de dâhil olmak üzere, başta fındık olmak üzere ekonomide söz sahibi olduğu alanlarda değişen yönetimlere rağmen, hemen hemen aynı görüşleri savunmuş, bunlar için mücadele etmiştir.


Borsanın kamuoyu ile paylaşılan söylem ve eylemlerine bakıldığında bu net görülecektir. Özellikle de fındık ta..


Türkiye’de fındık üretiminden iç ve dış tüketimine kadar olan aşamalarda borsamızın temel felsefede 50 yıl öncesinde hemen hemen aynı olan görüş ve istekleri istikrarı bariz bir örneğidir.


Dünya da ticaretin serbest piyasa koşullarında yapıldığı bir süreçte, Türkiye’de yıllarda üreticiden ihracatçıya kadar zarar veren bir anlayışla korumacı politikalar uygulanması hiç doğru değildi. Biz de bu yanlışa karşı çıktık. Ama önerilerimizi de sunduk. Bugün gelinen noktada uygulanan sistemin sektörün her kesimde yarattığı rahatlık, bizi doğrulamıştır. Çünkü biz yıllarca bu doğru için çaba sarf ediyorduk. Hala da ediyoruz. Sistemin eksiklerinin giderilmesi için yapılması gerekenleri ortaya koyuyoruz. Kısa vadeli “vur-kaç” taktiği üzerine kurulmuş sistemin bir daha geri gelmemesi için direncimizi arttırıyoruz.


Çünkü biliyoruz ki, istikrar için kalıcılık çok önemlidir. Sistemi oluşturacak, süreç içinde aksayan yönlerini düzeltecek, çözüm yollarını bularak uygulayacaksınız.


Bu savunduklarımızı, sistemi, anlayışı demokrasiye ve ülkeyi yönetmeye de uyarladığınız takdirde, Türkiye istikrarlı büyümede ve yakın bir gelecekte dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girdiğini hep birlikte göreceğiz.


Yeter ki, popülist politikalardan vazgeçelim, sabır edelim ve istikrarlı bir büyüme gösterelim.


İşte o zaman gelecek bizimdir.


Borsamızın 85’inci kuruluş yıldönümü hepimize kutlu olsun.

 

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr